آکادمی هنرهای رزمی

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس | وبسایت زوزه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ----در صورت مشاهده ی مطلب غیر اخلاقی در قسمت نظرات اعلام کنید تا مطلب مورد بازبینی و تصحیح قرار گیرد.
شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

دسته بندی : آموزش بوکس - Boxing تاریخ : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵

جادو و هنر جابه جایی موقعیت سر | آموزش بوکس

اینبار قصد داریم به شما بیاموزیم که حرکات سر چه فایده ای در بوکس دارد و چگونه به بهترین شکل ممکن آن ها را انجام دهیم.

هر بوکسری برای پیروزی نیاز به یادگیری حالت های مختلف حرکت سر دارد،

جابه‌جایی سر؛ یکی از آموزش های مهم و ضروری برای هر بوکسور است.

 

جادوی جابه جایی

حرکت سر  احتمالا یکی از بزرگترین و منحصر به فرد ترین هنرهای بوکس است،و من هرگز آن را در هیچ هنر مبارزه ی دیگری ندیده ام نه در کشتی،  نه در جودو،  نه در موی تای،  و نه حتی در کونگ فو.

هنرهای رزمی بسیار زیادی وجود دارند که خارق العاده هستند و مختص مبارزه بنیان شده اند اما هیچ کدوم حرکات سر به زیبایی بوکس ندارند،حرکات سر شما بر اساس حرکات هدف است، و در پاسخ به حملات بایستی سر را جابه جا کنید،بدین ترتیب شما برای حمله دستهای آزاد خواهید داشت.

وقتی که مشت حریف به طرف صورت شما می آید چشم شما آن را می بیند و به مغز شما اطلاعات را میدهد آنگاه شما هستید که باید در کسری از ثانیه تجزیه و تحلیل کنید و دستور جابه جایی سر را صادر کنید،مردم فکر می کنند بوکس مسابقه ای وحشیانه و بدون فکر است چون می بینند که دونفر به جان هم افتادند و می زنند و میخورند اما تمام حرکات حاصل فکر و تصمیمات بوکسور در یک چشم به هم زدن است.

— — — — — — — —

در جابه جایی سر هیچ گاه از

حرکات مشابه استفاده نکنید.

— — — — — — — —

هیچ چیز برای حریف سخت تر از این نیست که حرکاتی را پیش بیش بینی کند که اصلا شبیه هم نیستند،تحت هیچ شرایطی نمی پذیرم که شما جابه جایی های بوکس رو توی یکی دو سال یادبگیرید، چطور ممکن است چیزی که من در رینگ لمسش کردم شما با خواندن این متن آن را کامل بگیرید،آنچه که شما را بارور می کند صبر و تمرین است.

 

مزیت های جابه جایی سر

۱)بزرگترین مزیت حرکات سر این است که دست های شما برای حمله های رعد آسا و ناگهانی آزاد خواهند بود.

–پس اگر ضربات و حملات حریف زیاد نیستند دستها را برای بالا بردن سرعت عمل در حالت کمی آزاد نگه دارید.

۲)بهترین مزیت بعدی این است که حریف را آسیب پذیر تر می کنید.

— — — — — — — —

حرکات سر در بالاترین سطوح بوکس

هم پارامتری الزامی است.

— — — — — — — —

در بالاترین سطوح بوکس نیز حرکات سرخالی از لطف نیست و هر چه سرعت، جابه جایی و مهارت حریف شما بیشتر باشد به تناسب حرکات سر شما بایستی پیشرفته تر و حرفه ای تر باشد.

زمانی حریف شما  آسیب پذیر است که دست خود را از جلوی صورتش بردارد و به شما مشت بزند در این حالت دوتا راه دارید:

۱) دستهایتان جلوی صورتتان باشد تا ضربه حریف؛ شما را ناک اوت نکند.

۲) اما راه دوم و مهمتر این است که وقتی حریف دستش را برای مشت زدن از جلو صورتش بر میدارد(در واقع وقتی آسیب پذیر میشود)شما برای دفاع از جابه جایی سر استفاده کنید یا با شانه هایتان مشت او را منحرف کنید و دستهایتان را برای استفاده از این موقعیت آزاد بگذارید سپس با پانچ های مناسب زد حمله را اجرا کنید.

اخطار:اگر حریفتان مشت های پی در پی اجرا می کند شما باید با جابه جایی ها و  تیز بینی به دنبال این باشید که در اولین فرصتی که دفاع او باز شد به او ضربه بزنید که حملات و ریتم های او به هم بریزد اگر که شما فقط در حالت دفاعی باشید و او مرتب به شما مشت بزند شما احساس می کنید که اگر دفاعتان را باز کنید اولین مشت را میخورید.و این حریفتان را به شروع هجوم های خشن و با تمرکز تشویق می کند.

 

تصورات غلط رایج در مورد حرکات سر

 

۱-حرکات سر برای دفاع است.

اتفاقا برعکس! هدف اصلی حرکات سر تهاجم و حمله است؛وقتی که  شما با جابه جایی  سر اقدام به رد کردن ضربات حریف میکنید درواقع دو دست آزاد برای حمله دارید، برای دفاع راه های دیگه ای هم هست میتوانید هنگام ضربه حریف یک گام به عقب بردارید یا که به دور رینگ بچرخید.اگر که قصد زد حمله دارید برنامه فرق می کند و قضایای دیگری را بایستی اجرا کنید.

 

۲-حرکت سر یک تکنیک ویژه است.

هنرجابه جایی سر تکنیک خاصی نیست بلکه یک آگاهی است!اینجا تکنیک یعنی اجرای یک مسیر خاص و رسیدن به جوابی خاص،  اما آگاهی یعنی شما بسته به شرایط جابه جایی ها را انجام دهید.

موقعیت سر شما بر روی تعادل و توانایی شما در حمله و دفاع بسیار تاثیر گذار است،همچنین موقعیت سر حریفتان میتواند شما را راهنمایی کند که حریفتان قصد چکاری دارد و شما میتوانید با توجه به آن موقعیت خود را به موقعیتی امن تغییر دهید.

 آگاه باشید ممکن است حریف با یک شیب خفیف با سر بخواهد شما را گول بزند و حرکتی را اجرا کند که در خلاف جهت انتظار شماست و این یعنی خودتان به سمت ضربه های حریف بروید!

شما نیز میتوانید از همین روش برای گمراه کردن حریفتان استفاده کنید.

هنگام مبارزه به هیچ عنوان روی جابه جایی سرتان متمرکز نشوید زیرا وقت،  تمرکز و انرژی تان را می گیرد. بگذارید ضمیر ناخودآگاه جابه جایی را بر عهده بگیرد،وقتی که تازه کار بودید یاد گرفتید که چطور مشت بزنید، در این مرحله شما تمرکزی روی تکنیک نداشتید وقتی که در بوکس کمی بالغتر شدید نگران بد بودن نحوه قرار گرفتن پاها،  آرنج و مچ بودید کمی جلوتر که رفتید روی زمان و ساعت بیشتر شد و کمی دقتتان بالا رفت،   الان میت زنی میکنید و بالغتر می شوید، وقتی که پیشرفت کنید پی می برید که نباید روی زمان و تکنیک متمرکز شد و اگر استاد شوید تمام وجودتان در رینگ محدود می شود و تمرکزتان فقط روی هدف خواهد بود.

— — — — — — — —

 از حرکت سر برای قرار گرفتن در یک

موقعیت تهاجمی بهتر استفاده کنید.

— — — — — — — —

حرکات دورانی – جابه جایی سر

۱)حرکات دورانی سر؛اولین و آسانترین نوع جابه جایی سر است، این نوع حرکات سر برای بازگردانی آرامش و اعتماد به نفس عالیست.

۲)برای موفقیت در این نوع حرکات سر خود را در یک مسیر دایره ای فرض کنید.

۳)با هر حرکت یک چهارم یا نصف مسیر دایره ای را طی کنید

۴)با استفاده از حرکات دایره ای همراه با مشت ها سر خود را به گردش در آورید مثلا اگر مشت به سمت راست شما می آید سر خود را به سمت چپ ببرید.

۵) اگر سر خود را فقط در مسیر افقی به چپ و راست ببرید حریف شما میتواند با یک هوک سنگین کار شما را تمام کند و اگر فقط در کسیر عمودی بالا و پایین بروید حریفتان با یک آپرکات یا اورکات شما را زمین گیر می کند پس اجرای ترکیبی از این دو امری الزامی است.

 

حرکات خطی – جابه جایی سر

۱)حرکات خطی بسیار سریعتر ، کوتاه تر و غافلگیرانه تر از حرکات دایره ای است و حریف را بیشتر مبهوت می کند، اما انجام انها نیز سخت تر هستند.

۲)حرکات خطی برای عکس العمل های سریع در مقابل ضربات مناسب هستند.

۳)میتوانید سرتان را در امتداد مثلث بالا جابه جا کنید.

۴)میتوانید سرتان را در امتداد مثلث پایین جا به جا کنید.

استفاده از یکی از دونوع حرکت بالا بستگی به حریف شما دارد ببینید حریفتان روی چه حرکاتی مسلط است، اما انچه که بیشتر کاربرد دارد نوع اول است همچنین امکان slip کردن مشت حریف در نوع اول بیشتر است.

 

جایگاه سر و جایگاه دست

به تصویر زیر توجه کنید:

اگر دقت کنید می بینید که دست ها در مرکز شکل و دایره نیستند:

این کار این امکان را می دهد که:

۱)سر شما بتواند راحتتر به اطراف حرکت کند.

۲) اگر به جای نگه داشتن دست ها در جلو صورت این حالت را به خود بگیرید حس می کنید که گذینه های بیشتری برای اجراب دفاع و حمله دارید.

 

خیلی بوکسورهای حرفه ای هم این که هنگام مبارزه دستشان کجا باشد در شک هستند بعضی ها مثل مایک تایسون دستهایشان رو دو طرف صورتشان میگیرند اما راز کار مایک این بود که بجای سرعت از قدرت استفاده میکرد تا دفاع حریف شکسته شود آیا شما قدرت مایک تایسون را دارید؟

بنابرین گاهی لازم است دست خود را کمی آزاد بگذارید تا برای ضربه زدن سرعت بیشتری داشته باشید و نرم تر عمل و عکس العمل ها را اجرا کنید.

 

استفاده از طناب برای تمرینات جابه جایی

 

 

نصیحت ما:

۱)ایجاد یک ریتم مبارزه،
به شما کمک خواهد کرد که حمله و دفاع را با هم ترکیب کنید.

۲)یادتان باشد بهترین دفاع حمله است!بنابرین بین حرکات تدافعی و تهاجمی خود تعادل برقرار کنید.

۳)برای حرکات سرتان ریتمی بسازید که با دفاع و حمله هماهنگ باشد مثلا یه جب یه هوک و یه جابه جایی

۴)حرکات جابه جایی و جای خالی را در میت زنی تمرکزی خود بگنجانید،یعنی فقط شما به میت ضربه نزنید به همکارتان بگویید که با میت به طرف سر شما ضربه بزند و شما حرکات سر را تمرین کنید.

۵) کیسه ی دو سر بند برای تمرین برای جای خالی و جابه جایی سر عالیست.

پیروز باشید.

=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*

کپی = حرام است و پیگیری قانونی میکنیم

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

حرکات سر در بوکس | آموزش بوکس

به این پست امتیاز دهید.
551 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 0
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.