آکادمی هنرهای رزمی

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ----در صورت مشاهده ی مطلب غیر اخلاقی در قسمت نظرات اعلام کنید تا مطلب مورد بازبینی و تصحیح قرار گیرد.
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶

سایه زنی و حریف فرضی | آموزش بوکس

دسته بندی : آموزش بوکس - Boxing تاریخ : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵

آموزش بوکس حرفه ای | آموزش سایه زنی و تمرین با حریف فرضی

بوکس دنیای بی حد و مرزی است و اگر از یک بوکسور بپرسید که بوکس چیست بدون شک این جواب را خواهید شنید که بوکس دنیای من است،  زندگی من بوکس است و این واقعا راست است چون بوکس ورزشی است که با بدن تلفیق می شود و هیچ گاه خاموش نمیشود.

سایه زنی و حریف فرضی یکی از بخش های مهم در تمرینات بوکس

است، واین نیست که بشینید و برای خودتان مشت بزنید.

سایه زنی در بوکس یکی از قدیمی‌ترین تمرینات ، خالص ترین، و همه جانبه ترین عنصر برای بهبود فاکتورهای یک مبارز است.

 

سایه زنی در بوکس یا shadowboxing چیست؟

Shadowboxing یک شیوه ی تمرین بسیار محبوب بین بوکسورها است و به منظور چابک سازی،  افزایش سرعت و عکس العمل بین بسیاری از ورزش ها محبوبت دارد. همچنین بوکسورها به منظور گرم کردن و بهبود وضعیت بدن قبل از مبارزه از آن استفاده میکنند.

 

مزایای سایه زنی چیست؟

تاثیرات سایه زنی بیشمارند ، قدرت، سرعت، استقامت، ریتم، رفت و آمد، جرم و دفاع  و بهبود توانایی کلی مبارزه تنها بخش کوچکی از تاثیرات آن روی یک بوکسور است.

سایه زنی بوکس به دلیل ماهیت آزاد و سادگی آن فوق العاده همه کاره است،خیلی راحت می توانید به اطراف حرکت کنید و بدون اینکه حواستان به سایر افراد در باشگاه باشد شادو کار کنید

می توانید جلوی آینه،  دوربین و مانیتور به تنهایی بشینید و ساعت ها تمرین کنید، و یا اینکه بدون تجهیزات یا شخصی خاصی در خانه در رویای خودتان مشت زنی کنید و برای خودتان استراتژی و ریتم تعریف کنید. Shadowboxing کاملا بی ضرر است و فاکتور اصلی در تمرین سایه زنی تخیل است، تصوّر حریف.

اشکال سایه بوکس این است که تمرینات شما با یک حریف واقعی نیست که شما را با چالش های جدید روبه رو کند به شما ضربه بزند و کمی حالتان را بگیرد. حریف واقعی تا حدودی غیرقابل پیش بینی است به طرف شما حرکت میکند و مصمم است که یک پانچ قدرتی زیر فکتان پیاده کند،و هر بار که فکر شما، استراتژی و یا روش شما تغییر می کند ممکن اس حریف هم سبک خود را تغییر دهد.

 

بیشتر بوکسورها به اندازه کافی سایه زن نیستند…

بسیاری از مبارزان جابه جایی خوبی ندارند و فرز نیستند ، سعی کنید هنگام شادو خود را در شرایط واقعی فرض کنید،زمان سایه زنی را هر روز اندازه بگیرید و هر روز رکورد خود را بالا تر ببرید.

 

هدف اصلی شادو یا همان سایه زنی تسلط است و اینکه خودتان را برای شرایط واقعی بهتر آماده کنید و به سطح بالایی از تسلط برسید.

سایه زنی اهمیت بیشتری نسبت به کیسه بوکس دارد؛ تلاش کنید که سایه و کیسه را با هم تلفیق کنید.

 

فقدان “آرامش” در بوکس سایه

در طول سایه زنی خود را مجبور کنید مثل یک جنگنده دائم در تکاپو و حرکت باشید ضربه بزنید، تمرین کند که چطور از گوشه رینگ گریز کنید و مات نشوید همچنین تمرین کنید که چطور حریف را به گوشه رینگ ببرید.

حرف آخر اینکه ممکن است در طول سایه زنی خسته شوید اما “همیشه باز هم مقداری انرژی برای ادامه تمرین هست…

 

دستورالعمل متداول برای سایه زنی بوکس

 • گرم کردن

  – حرکت به اطراف ، استفاده از پاها ، حرکت های سر و گردن و شانه ها ، چند ضربه تا مرز عرق شکسته شود و یه کم عرق کنید.

 

 • تکنیک

  – برای رسیدن به حرکت و تکنیکی خاص ابتدا از مربی کمک بگیرید؛ هدفتان از سایه زنی چیست؟ آیا میخواهید روی دفاع یا یک حرکت و مشت خاص تمرین کنید؟ تمرینات خود را با نگاه کردن به آینه درست پیش ببرید و زمان بگیرید در تمرینات هفتگی سعی کنید در مدت زمان کمتری تمرینات را انجام دهید تا به تسلط برسید.

 

 • هماهنگی

  – در سایه زنی حمله و دفاع را تلفیق کنید بایدبتوانید همزمان با زدن ضربه،  آماده ی دریافت ضربه و ارائه ی عکس العمل سریع باشید جای خالی، عقب کشیدن و دفاع جزئی از یک حمله خوب هستند به این میگن هماهنگی! توانایی های خود را در موقعیت های مختلف بهبود بخشید. سعی کنید مشت زنی و جب را در مواقع مختلف از مواضع مختلف، در حین حرکت به اطراف و در رفت و آمد هایتان تکرار کنید تا به یک هماهنگی مناسب بین حرکاتتان برسید.

 

 • ریتم

  – مبارزه و تمرین مثل رقص است و باید با ریتم خاصی حرکات انجام شود. شما می توانید به تمرینات خود ریتم بدهید ( ۳-۴ ضربه، یا حرکات پا بین چند خط فرضی و…) بدنتان را با ریتم ها آشنا کنید این یعنی “دستیابی به رقص مبارزه” بعد از آنکه به ریتم ها دست پیدا کردید آنقدر تمرین کنید که قدرت مشت های شما در هر ریتم به ۱۰۰ % برسد.

 

 • استراتژی

  – سایه زنی برای کار بر روی لحظات کلیدی و استراتژیک در طول یک مبارزه بسیار مناسب است. عادت های بد ، انگل های موفقیتند و آنها را حذف کنید، باید به اندازه ای تمرین کنید که استراتژی به صورت عادت و ناخودآگاه در بدن شما جا بیفتند! و بعد از آن این عادت ها (استراتژی ها) را بایستی گسترش داد.

 

 • سرد کردن

  – حرکت با آرامش، استراحت، تنفس. کمی به استراتژی ها و تکنیک هایتان فکر کنید و بدنتان را به آرامش دعوت کنید.

بدترین توقع این است که فکر کنید همه چیز را با یک بار تمرین یاد گرفتید.

 

 

انواع روش های سایه زنی در بوکس

 

 • تنهایی و با فکر خودتان

  – هر وقت که تنهایید هرکجا که تنهایید سایه زنی کنید،  در صورت امکان کارتان را جلو آینه انجام دهید و ببینید وقتی که فکرجدیدی در حرکات خود پیاده می کنید چه اتفاقی می افتد و تغییرات را ارزیابی کنید،یا اگر که رینگ خالی است به رینگ بروید به طناب ها دست بزنید و بدنتان را با آنجا آشنا کنید.

 

 • با کیسه بوکس ها

  – استاد کیسه بوکس باشید اگر بتوانید روی کیسه بوکس حرکاتتان را استادانه پیاده کنید روی حریفتان هم میتوانید. با  ضربات قدرتی کیسه بوکس را به نوسان در آورید یادتان باشد که نباید کیسه بوکس به شما برخورد کند و تعادل شما را به هم بریزد.

 

 • با دوستانتان

  – همیشه تنها تمرین نکنید داشتن دوست و حریف تمرینی بی نهایت پر فایده است! وقتی که شما با دوستتان و یا حریف تمرینی شروع به کار می کنید به مرور زمان فاصله های مبارزه و ایمنی را بهتر می شناسید،اینکه چقد فاصله داشته باشیم تا حریف دستش به ما نرسد و یا از چه فاصله ای مشت بزنیم که به حریف برسد، این بهترین راه است که پارامترها دستتان بیاید و عادتهای بد از وجودتان برود.

 

 • با یک مربی

  – تمرین و تلاش و اجرای حرکات تحت نظارت یک مربی بهترین شیوه است. او حرکات شمارا زیر نظر دارد حرکات بدتان را حذف میکند و به شما پارامترهای جدیدی می آموزد تا جایی که شیوه مبارزه شما به سطح قابل قبولی برسد.

=================

حرف آخر: هنگام تمرین به این فکر کنید که…

هدف شما چیست؟

کجاها اشکال دارید

چیزهای جدیدی را امتحان کنید.

==================================

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

آموزش شادو ، سایه زنی و حریف فرضی بوکس

به این پست امتیاز دهید.
489 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 1
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.