آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش پارکور - ورود به کهکشان پارکور از صفر تا صد - وبسایت زوزه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
⭐️⭐️⭐️الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ 🖋 کاربر گرامی ؛ مطالب وبسایت زوزه مطابق با شئونات اسلامی است و مطالب روزانه مورد اصلاح و بررسی قرار می گیرند ؛ در صورت مشاهده ی هر گونه مورد غیر اخلاقی حتما گزارش دهید.⭐️⭐️⭐️
چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

آکادمی زوزه در کانال تلگرام  کانال تلگرام آکادمی هنرهای رزمی زوزه در سروش

ورود به کهکشان پارکور

دسته بندی : آموزش پارکور - Parkour تاریخ : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶

آموزش پارکور

⬛️راهنمایی و آموزش پارکور برای تازه کارها

شما پارکور را در برنامه های تلویزیونی نظیر American ninja warrior (و به صورت غیرررسمی در برنامه office) و همچنین در فیلم هایی مانند Casino Royale و  The Bourne Ultimatum دیده اید. اگر شما اسیسنز کرید یا mirror’s edge را بازی کرده اید شما آن را  انجام داده اید ، حداقل بصورت مجازی.

پارکور، بله همان ورزشی که در آن از ساختمان ها می پرید و از دیوارها آویزان می شوید. افراد زیادی در پارکور غرق شده اند ، حتی اگر ندانند این ورزش دقیقا چیست. فریبنده است وقتی می بینیم کسی از موانع محیطی به طریقی که قبلا به آن فکر نکرده ایم عبور می کند، و الهام بخش است وقتی شاهد آن باشیم که بدن انسان بسیاری از محدودیت هایش را با توانایی  هایش تحت تاثیر قرار می دهد. به علاوه ، این ورزش بسیار سرگرم کننده است و احتمالا مهارت بسیار مهمی در زمان حمله زامبی ها است که باید قادر باشید از یک مشت مغز خوار بدجنس پیشی بگیرید (البته باتوجه به این که فکر می کنید آنها بر روی دو پا راه می روند).

برای آموختن اطلاعات بیشتر در مورد پارکور من از آکادمی فری رانینگ طوفان در لس آنجلس دیدن کردم تا با برایان اروسکوکه مربی پارکور(فری رانینگ) ، بدلکار ، پیشکسوت برنامه Ninja Warrior و دارنده ی یک سبیل قیطانی افسانه ای است صحبت کنم.

 

⬛️پارکور چیه ؟

پارکور کلا در مورد عبور از موانع محیطی با کمترین انرژی مصرفی و بدون استفاده از ابزار خاصی است . تمرین کننده های پارکور ،که اغلب تراسور نامیده می شوند (که از کلمه فرانسوی ‘to trace’ گرفته شده است) ، از موانع سر راهشان بالا می روند ، می پرند و آویزان می شوند. هدف آنها رسیدن از نقطه A به B از موثرترین حالتی که ممکن است (یعنی با صرف کردن کمترین زمان و انرژی) می باشد.

تاریخچه پارکور بسیار شگفت انگیز است. این ورزش در فرانسه آغاز شد و ریشه هایی در فرارهای نظامی و تاکتیک های تخریب و فرهنگ فیزیکی قرن نوزدهم دارد. درواقع کلمه پارکور از کلمه ی فرانسوی ‘parcours du combattant’ منشعب شده است. تمرین با موانع توسط نیروهای نظامی فرانسوی انجام میشد. بنابرین درحالی که ما امروزه فکر می کنیم پارکور فقط یک تفریح جالب است در واقع این ورزش در ابتدا به عنوان مهارت تاکتیکی برای تناسب اندام سربازان به وجود آمده است.

 

⬛️تفاوت میان پارکور و فری رانینگ

پارکور

پارکور و فری رانینگ گاهی به جای هم به کار می روند. آنها در چیزهای زیادی مشترک اند ولی تفاوت هایی نیز با هم دارند.

پارکور بیشتر شامل عبور از موانع محیطی به طور موثر به وسیله پرش ، خزیدن و آویزان شدن است ، بدون نیاز به پشتک زدن ، چرخیدن روی دیوار و دیگر حرکات آکروباتیک . ولی در فری رانینگ کارایی و راندمان چندان مورد توجه نیست و شما می توانید چند تا از این حرکات جالب را انجام دهید.

بنابرین زمانی که شما ویدیوهای YouTube را نگاه می کنید که در آن افراد پشتک می زنند و روی دیوار راه می روند آن فری رانینگ است، ولی اگر بدون حرکات آکروباتیک از موانع شهری فقط می پرند و آویزان می شوند ، آنها در حال انجام پارکور هستند.

⬛️چرا پارکور :

چرا پارکور

-پارکور جالب است! در پارکور شما اساسا با محیط اطرافتان مثل یک زمین بازی بزرگ رفتار می کنید. این جالب است که برای مانور در محیط اطرافتان راه های جدید بیابید ، و بله ، تظاهر کنید که دارید از نینجاهای آدمکش (یا زامبی ها) فرار می کنید. ضرری ندارد که به کودک درونتان که مدت زیادی است خوابیده است اجازه دهید که به اطراف بدود و بدون محدودیت کنجکاوی کند و به سادگی بازی کند.

-پارکور نرمش فوق العاده ای است. دویدن ، پریدن ، بالا رفتن ، چرخیدن. پارکور یک فعالیت با استفاده از تمام بدن است که به طور همزمان آگاهی و هماهنگی بدن شما را بهبود می بخشد.

-پارکور یک چالش است. در پارکور نیاز است به بدن و ذهنتان فشار بیاورید. شروع کنید ، شما شاید قادر نباشید که کارهای مشخصی کنید ، اما با گذشت زمان ، شما ماهر می شوید و قدرت و هماهنگی بیشتری در بدنتان بدست می آورید.

شما با موانعی مواجه می شوید که در ابتدا خیال می کنید هرگز نمی توانید آن ها را از سر راه بردارید، ولی وقتی بر روی بدنتان تمرکز میکنید ، درخواهید یافت که می توانید به بدنتان بیش از حدی که فکر می کردید فشار بیاورید. بصورت خلاصه ، پارکور می تواند در وجود همه  ما مبارزه در مقابل چالش ها را به وجود آورد. زمانی که بر این چالش ها غلبه می کنید ، اعتماد به نفستان افزایش می یابد که باعث می شود بر سایر قسمت های زندگیتان هم اثرگذار باشد.

چالش پارکور

-پارکور یک راه عالی برای دوستیابی است. پارکور یک ورزش اجتماعی است . این ورزش معمولا بصورت گروهی انجام می گیرد و جامعه پارکور دارای فضای بسیار حمایتی و صمیمانه است . این ورزش رقابتی نیست و هدف داشتن زمانی شاد و کمک به دیگران برای پیشرفت است.

-پارکور می تواند به حفظ جانتان کمک کند. ما حامیان این طرز فکر هستیم که باید شرایطی به وجود بیاید تا هر کسی بتواند از خودش محافظت کند. پارکور به شما مهارت و شرایط فیزیکی انجام این کار را می دهد. ما در مورد زامبی ها یا فرار و تخریب محیط شهری شوخی می کنیم ، ولی اگر روزی بیاید که زندگی شما به دویدن ، پرش و بالا رفتن از مانع ها بستگی داشته باشد چه ؟ شما می توانید این کار را انجام دهید؟ پارکور می تواند کمک کند. این خیلی مفید است که از این پشت بام به آن بپرید.

-پارکور شما را خلاق می کند. پارکور به نگاهی خلاقانه به محیط نیاز دارد . در عوض تعامل و مانور در دنیایی که معمارها یا طراحان شهری از شما می خواهند ، این کار را به روشی که میخواهی انجام بده . پله ها ؟ ما به هیچ پله ای نیاز نداریم. شما می خواهید از پل عابر پیاده استفاده کنید؟ ولی من از روی شیارها میپرم و از زیر نرده ها می خزم. هر فنس ، دیوار یا شکافی فرصتی است برای امتحان یک حرکت جدید. این نوع سرگرمی و خلاقیت می تواند به ابعاد دیگری از زندگی شما نفوذ کند و به شما کمک می کند تا راه حل های خلاقانه برای مشکلات در محل کار یا روابط خود پیدا کنید.

 

⬛️چگونه پارکور را آغاز کنیم؟

شروع پارکور

 

-یک گروه پارکور بیابید. بهترین راه برای آغاز پارکور پیدا کردن یک گروه محلی و جذب شدن در یک گروه پارکور است. افراد در جوامع ورزشی با هم رابطه ای بسیار صمیمانه و حمایتی دارند. شما از افرادی که برای مدتی است این کار را آغاز کرده اند چیزهایی می آموزید ، به علاوه کسی را دارید که بتواند مکان خاصی را برای حرکات سخت به شما نشان دهد. و البته ، اگر سقوط بدی داشتید ، کسی را دارید که شما را به بیمارستان برساند. بیشتر شهرهای بزرگ اجتماعات پارکور دارند. که شما می توانید آنها را در zoooze.ir بیابید.

راه خوب دیگری که برای آغاز کردن پارکور وجود دارد عضویت در یک باشگاه پارکور نظیر آکادمی فری رانینگ طوفان است، البته اگر خوش شانس باشید و یکی از این باشگاه ها در منطقه شما باشد. این نوع باشگاه ها بسیار تازه تاسیس اند و در حال حاضر تعداد زیادی از آنها وجود ندارد . اما به نظر می رسد استقبال از این ورزش در سال های آینده افزایش خواهد یافت.

-مراقب باشید بی دلیل ریسک نکنید ، هدف شما لذت بردن و فشار آوردن به خودتان کمی بیش از چیزی که معمولا فشار می آورید است ، ولی بدون آسیب رساندن به خودتان. اولین سوال شما قبل از حرکت باید این باشد که : چطور می توانم این کار را بدون زخمی کردن خودم انجام دهم؟ مطمئن شوید که با گروه یا حداقل یک همراه تمرین می کنید چون آنها می توانند محل هایی برای انجام حرکت ها به شما نشان دهند یا اگر خودشان نیاز به کمک داشتند درخواست کمک کنند. قبل از هر جلسه تمرین محل تمرین را برای هرگونه شی خطرناک (مثل شیشه شکسته و …) چک کنید. یا به طور خلاصه دیوانه وار رفتار نکنید.

-آرام باشید حدودتان را بدانید . این که در کنار شما افرادی هستند که پشتک های دیوانه وار میزنند و از ساختمان های بزرگ می پرند دلیل خوبی نیست که شما هم این کار را انجام دهید. سعی نکنید کارتان را خیلی سریع انجام دهید یا کار خیلی بزرگی انجام دهید. مدت زمانی نیاز است تا بدنتان با شرایطی که در پارکور وجود دارد سازگار شود. حرکات پیچیده انجام ندهید تا زمانی که کاملا در حرکات اولیه ماهر و استاد شوید. یک نکته را به یاد داشته باشید ، درباره کارهایی که می توانید انجام دهید مغرور نشوید و همه حرکت ها را جدی بگیرید. یادتان باشد که غرور باعث سقوط می شود و در پارکور سقوط می تواند صدمه زیادی به فرد وارد کند.

-به اموال خصوصی احترام بگذارید انجام دادن پارکور را به فضاهای عمومی مثل پارک ها و میدان های شهر محدود کنید. سعی کنید در زمان های شلوغی از این کار پرهیز کنید. اگر کسی از شما خواست که محل را ترک کنید ، مودبانه بگویید : بله حتما! اگر پلیس شما را متوقف کرد ، سعی کنید مودب باشید ، کاری که می کنید را توضیح دهید ، و اگر درخواست شد که این کار را جای دیگری انجام دهید موافقت کنید. پارکور ورزشی جدید و ناآشنا در آمریکا و سایر نقاط جهان است ، شما می توانید با خوشنام کردن آن به تطبیق جامعه با آن کمک کنید.

 

⬛️حرکات عمومی و ابتدایی پارکور

-تعادل آموزش پارکور

تعادل داشتن یک مهارت حیاتی در پارکور است . شما اغلب بر یک فضای خیلی کوچک مثل نرده ها یا لبه ی دیوارها پا می گذارید و یا می پرید. شما باید نیروی ماهیچه ها و هماهنگی بدنتان را افزایش دهید تا بر روی زمین نیفتید. تعادل را با راه رفتن روی نرده ها تمرین کنید. و راه رفتن روی طناب را به عنوان تمرین برای تعادل در نظر داشته باشید.

-دویدن  آموزش پارکور

به منظور فرار موفق از دست زامبی ها یا سایر تعقیب های ناراحت کننده در محیط شهری ، شما باید بدوید. دویدن در پارکور به دو چیز نیاز دارد : استارت انفجاری و همچنین استقامت در دویدن. تمرین پارکور به طور منظم به شما کمک می کند تا به چیزهایی که در دویدن نیاز دارید برسید ، اما دوی wind و دوی ۵k را هم در نظر داشته باشید.

 

-پریدن و فرود آمدن  آموزش پارکور

پرش و فرود آمدن پارکور

پریدن نقش بزرگی در پارکور ایفا می کند. پریدن برای غلبه بر اختلاف ارتفاع و عبور از شیارها و عبور از موانع به کار می رود.

 

-پریدن دقیق  آموزش پارکور

پریدن دقیق باعث می شود که بتوانید در مکان های کوچک فرود بیایید ، مانند سطح کوچک بالای یک دیوار یا شاید یک تخته سنگ در وسط آب. پرش دقیق به تمرکز ، تعادل و آگاهی از محدودیت هایتان وابسته است.

 

-تیک تاک  آموزش پارکور

تیک تاک ترکیبی از پرش و بالا رفتن از دیوار است. این تکنیک به شما اجازه می دهد تا به مکان هایی برسید که با پرش نمی توان به آنها رسید. شما احتمالا تیک تاک را در فیلم های هنرهای رزمی یا در مسابقه American ninja warrior دیده اید، که شخص به سمت دیوار می دود و پایش را روی دیوار قرار می دهد ، سپس با فشار دادن پا به دیوار به سطح بالاتری می پرد. تیک تاک عموما به صورت ترکیبی با سایر حرکات انجام می گیرد.

-پائین پریدن  آموزش پارکور

پائین پریدن پرشی است از یک نقطه با ارتفاع بالاتر به سطحی با ارتفاع پائین تر ، زمانی که برای اولین بار پارکور را آغاز می کنید توصیه می شود از جایی با ارتفاع بالاتر از سرتان به پائین بپرید. شما به مهارت در فرود و استرس ناشی از پائین پریدن از ارتفاع نیاز دارید.

-فرود آمدن  آموزش پارکور

در پارکور و فری رانینگ بلد بودن این که چگونه بعد از پرش رو به بالا و رو به پائین راحت و ایمن فرود بیاییم نکته مهمی است. فرود آمدن صحیح چیزی است که باعث می شود شما فورا برخیزید و به راهتان به سمت مانع بعدی ادامه دهید و مهم تر از آن این است که باعث می شود کارمان به اورژانس کشیده نشود.

 

چگونگی تصمیم برای فرود به عوامل زیر بستگی دارد :

۱)ارتفاعی که از آن می پرید ۲) فاصله از نقطه پرش ۳) سطحی که قرار است روی آن فرود آیید و ۴) حرکت قبلی شما

-فرود دوپا  آموزش پارکور

فرود آمدن با دوپا نسبت به فرود آمدن با یک پا در کاهش استرس بدن هنگام فرود موثرتر است. پس تا جایی که ممکن است سعی کنید با دو پا فرود بیایید. هنگامی که می خواهید فرود بیایید ، در زمان اولین تماس کف پا با سطح زمین ، شانه هایتان را از هم فاصله دهید و زانوها هم سطح نوک انگشت ها باشد.

هدف شما این است که تا جای ممکن آرام ایمن فرود بیایید . برای ایمن فرود آمدن ، زانوهای خود را به سمت محل فرود خم کنید –فقط حواستان باشد بیشتر از ۹۰ درجه خم نشوند. اگر از جایی با ارتفاع خیلی زیاد می پرید یا با سرعت زیادی رو به جلو فرود می آیید ، اجازه دهید نیروی چرخشی به سمت پاهایتان برگردد و دست هایتان را روی زمین قرار دهید که بازوهایتان بتوانند مقداری از ضربه را بگیرند. گذاشتن دست ها روی زمین همچنین شما را در موقعیت استارت و دویدن – مثل دوندگان سرعت – به سمت موانع بعدی قرار می دهد. این نوع از فرود آمدن به تمرین کردن نیاز دارد ، بنابرین تمرین کردن را از کم ارتفاع ترین پرش ها آغاز کرده سپس می توانید به جای بلندتری بروید.

-غلت زدن  آموزش پارکور

غلت زدن یکی از مهمترین مهارت هاست اگر نمی خواهید آسیب ببینید. غلت زدن بعد از فرود باعث پخش شدن نیروی ضربه در بیشتر قسمت های بدن می شود که باعث کم شدن احتمال صدمه می شود. شما معمولا باید بعد از فرود غلت بزنید چون اگر از ارتفاع زیادی بپرید و یا به صورت افقی جهش کنید با سرعت زیادی به سمت جلو حرکت خواهید کرد . وقتی این کار را به درستی یاد بگیرید می توانید بدون این که حتی یک خراش بر بدنتان وارد شود بعد از یک فرود یا پرش غلت بزنید.

شما باید بر روی شانه تان بصورت مورب به پشت غلت بزنید ، پس شما از یک شانه به سوی سمت دیگر لگنتان غلت می زنید. سرتان را به زیر شکمتان بیاورید تا بتوانید غلت بزنید. بر روی گرد کردن بدنتان تمرکز کنید و خودتان را شبیه یک توپ کنید. خودتان را در این حالت نگه دارید که وزنتان باعث غلت خوردنتان شود و زانوهایتان را خم شده نگه دارید.

-جهش  آموزش پارکور

هنگامی که می دوید ، به سمت موانعی می روید که برای پریدن بسیار بلندند. آنجا جائیست که به جهش نیاز دارید. جهیدن زمانی است که شما دستتان را بر روی شی قرار دهید و به این وسیله از آن عبور کنید. انواع مختلف جهش وجود دارد که شما با توجه به موانعی که قصد عبور از آن ها را دارید و سلیقه شخصی تان از بین آنها انتخاب می کنید. برایان اروسکو از آکادمی فری رانینگ به ما پنج جهش متداول در پارکور و فری رانینگ را نشان داد. شما می توانید آن ها را در کلیپ بالا تماشا کنید. شما می توانید این لینک ها را به سایت های گوناگونی که مرحله به مرحله با عکس دستورالعمل های جهش را آموزش می دهند بیفزایید.

➖ جهش (ایمن) گام  این ساده ترین نوع جهش است و اساس بقیه جهش است. این کار معمولا زمانی که با سرعت کم به مانع می رسید انجام می شود.

➖ جهش سرعتی به مانند نامش ، جهش سرعتی زمانی که با نهایت سرعت می دوید انجام می شود.

➖ جهش کند این جهش خوبی است برای زمانی که در یک گوشه با مانع روبرو می شوید. شما احتمالا این نوع جهش را بدون اینکه حتی بلد بوده باشید در دوران کودکی انجام داده اید. هرگاه بدنتان به سمت مانع حرکت کند و بدون این که پایتان مانع را لمس کند و فقط یک دست بر مانع بگذارید ، شما درحال انجام جهش کند هستید.

➖ جهش کونگ این جهش به مانند این است که از روی ماشین پلیس می پرید شبیه سزار در فیلم ظهور سیاره میمون ها . این یک تکنیک پیشرفته جهیدن است. تا زمانی که کمی تجربه در پارکور به دست نیاورده اید این جهش را امتحان نکنید.

➖ جهش دَش این جهش شبیه جهش کونگ است با این تفاوت که شما بجای سر در ابتدا با پا می پرید.

 

-بالا رفتن(صعود)  آموزش پارکور

پله ها برای افراد کند مناسب است . گاهی بهتر است برای رسیدن به سطحی بالاتر از مسیر مستقیم استفاده کنیم ، که اینجا جایی است که از صعود استفاده می کنیم. زمانی که هنوز در پارکور تازه کارید خیلی برای بالا رفتن عجله نکنید. قرار نیست هیچ وسیله محافظتی داشته باشید ، پس باید بدانید که یک سقوط از ارتفاع می تواند باعث شود روی تخت بیمارستان بخوابید و شاید هم چند متر پائین تر! قاعده کلی در بالا رفتن این است که <<بیش از حدی که می توانید به پائین بپرید بالا نروید>> به جز صعود در حالت کلاسیک “نردبان” ، تکنیک های دیگری هم برای بالا رفتن وجود دارد :

 

-دویدن روی دیوار  آموزش پارکور

دویدن روی دیوار به شما اجازه می دهد خیلی سریع از یک دیوار بسیار بلند بالا بروید. دویدن روی دیوار حرکتی پیچیده و تحسین برانگیز است. این مانع یکی از موانع صعب العبور برنامه American ninja warrior است، اما این فقط گوشه کوچکی از آن چیزی است که مسابقه دهنده ها با آن روبرو هستند. برای دویدن روی دیوار شما باید بدوید ، بپرید ، و با یک حرکت سریع آویزان شویدکه قطعا به آن راحتی که به نظر می آید نیست.

 

-جهش گربه ای  آموزش پارکور

جهش گربه ای ترکیبی از پرش و بالا رفتن است. از جهش گربه ای زمانی استفاده می شود که می خواهید از روی شکافی بپرید ولی نقطه فرود برای پرش بسیار بلند است ، پس باید زمانی که پریدید با دست هایتان باید از دیوار آویزان شوید . ابتدا از لبه ساختمان یا دیوار آویزان شوید ، زانوهایتان را به آرامی به سمت سینه بیاورید و انگشتانتان را به لبه دیوار فشار دهید . پاهایتان را با فشار دادن شصت ها و بدنتان را با فشار دادن دست ها بصورت همزمان به سمت بالا بکشید. پاهایتان را محکم فشار دهید- آن ها قطعا نیروی بیشتری نسبت به بازوهایتان دارند. زمانی که شانه هایتان کاملا به بالای لبه رسیدند، دست هایتان را حرکت دهید تا کف دستتان بر روی لبه دیگر قرار گیرد ، بازوهایتان را صاف کنید و بدنتان را رو به بالا بکشید. به جلو بروید تا مرکز ثقل بدنتان در نقطه امنی قرار بگیرد ، بنابرین اگر تعادل خود را از دست ندهید نمی افتید.

 

-خزیدن  آموزش پارکور آموزش پارکور

خزیدن از یک تیرآهن یا درخت بارها در پارکور انجام می شود. شما اغلب مشاهده می کنید که تراسورها برای عبور از موانع زمانی که یک شکاف بین نرده ها و زمین است از خزیدن استفاده می کنند.

در کنار خزیدن معمولی شما می توانید آن را با انجام حرکات مارپیچ فانتزی تر کنید ، اساسا شما مانع را محکم می گیرید به طوری که بتوانید بچرخید و از زیر آن بخزید ، جالب است.

 

 

موفق باشید.

به این پست امتیاز دهید.
1,436 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 36
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.