آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش مبارزه به سبک کانِلو ترفندهایی محبوب از جوان مکزیکی - آکادمی زوزه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
⭐️⭐️⭐️الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ 🖋 کاربر گرامی ؛ مطالب وبسایت زوزه مطابق با شئونات اسلامی است و مطالب روزانه مورد اصلاح و بررسی قرار می گیرند ؛ در صورت مشاهده ی هر گونه مورد غیر اخلاقی حتما گزارش دهید.⭐️⭐️⭐️
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

آکادمی زوزه در کانال تلگرام  کانال تلگرام آکادمی هنرهای رزمی زوزه در سروش

 

ترفندهایی محبوب از سبک مبارزه جوان مکزیکی و قهرمان باورنکردنی بوکس دسته میان‌وزن کانِلو

سائول «کانلو» آلوارس یکی از بزرگترین و جوان‌ترین قهرمانان بوکس است. با تنها ۲۷ سال سن، اوهمین حالا هم بزرگترین ستاره این ورزش از نظر درخواست و تمایل برای تماشای مبارزاتش است. امروز، ما تعدادی از حرکات او را که بیشتر از همه شاهدش بوده‌ایم را بررسی و تحلیل خودمان را از اینکه او چگونه و چه زمانی این حرکات را انجام می‌دهد، ارائه می‌کنیم.

کانلو یک بوکسور کوتاه قد وچارشانه فشاری با سرعت و قدرت بالا است اما مبارزات او با آنچه که شما از بوکسوری با یک ساختار بدنی این چنینی انتظار دارید، بسیار متفاوت است. او به جای اینکه انرژی خود را برای از نفس انداختن حریفش هدر بدهد، صبوری می‌کند، خیلی کم و حساب شده مشت‌هایش را پرتاب می‌کند و با وجود دستان کوتاهش دوست دارد که فاصله خود را از حریفش حفظ کند. اگرچه او واجد تمام ویژگی‌های فیزیکی لازم برای مبارزه مانند یک بوکسور قدرتی است اما ترجیح می‌دهد که بیشتر از مغزش در مبارزه استفاده کند تا از زور خود و از زمانش در طول مسابقه به بهترین شکل استفاده کند.

حالا بیاید به بررسی حرکات کانلو بپردازیم، موافقید؟

 

ترفندهای محبوب کانلو در بوکس

۱- طعمه‌گذاری با حرکات سر

اولین چیزی که با تماشای مبارزات کانلو به ذهن خطور می‌کند، حرکات سر بی‌عیب و نقص اوست. به عنوان یک مبارز مکزیکی جنگنده و ورزیده، او در واقع او بدن بسیاری تختی دارد. با این حال او درست آموزش دیده و بسیار سریع است و این همان ویژگی است تماشای مسابقات او را بسیار لذت‌بخش می‌کند. او نه تنها تهاجمی نیست بلکه برای ضرباتش برنامه‌ریزی می‌کند نه اینکه وحشیانه به سمت حریفش بدود. اکثر بوکسورها از حرکات سر برای نزدیک شدن به حریف استفاده می‌کنند. کانلو اما از این حرکات برای از بین بردن تعادل‌ حریفش استفاده می‌کند. چیزی که حرکات سر او را از حرکات سر دیگر مبارزان اینقدر متمایز می‌کند، شیوه اجرای این حرکات است. اکثر مبارزان، به خصوص کوتاه قد‌ها، از حرکات سرشان استفاده می‌کنند تا خودشان را به حریف نزدیک کنند. کانلو اما از حرکات سر برای بر هم زدن تعادل شما استفاده می‌کند. او این کار را نه تنها با ماندن در موقعیت خودش به جای حمله کردن به سمت حریف انجام می‌دهد، بلکه سعی می‌کند که تا جای ممکن جای خالی بدهد تا اینکه اقدام به سد یا دفع ضربه حریف کند.

 

حرکات سر در مقابل ضربه

شما می‌توانید تاکتیک‌های کانلو را خیلی واضح هنگام دفاع کردن او مقابل ضربات حریف ببینید. اکثر مبارزان یا ضربات را سد می‌کنند، یا از مقابل آن کنار می‌روند و فوراً یک ضدحمله می‌زنند. کاری که کانلو انجام می‌دهد خیلی ساده است: او سرش را به زوایایی متفاوت کج می‌کند تا مجبورتان کند که هر طوری هست ضربه‌تان را به او برسانید. زمانی که بدن‌تان برای زدن ضربه به اندازه کافی کشیده شد، او با یک ضدحمله بزرگ آن را جواب می‌دهد. نکته این حرکت آن است که کانلو به جای اینکه تلاش کند خودش را در تیررس خودش قرار دهد، وسوسه‌تان می‌کند بیشتر و بیشتر به خودتان فشار بیاورید تا به او برسید. من تصور می‌کنم که این شیوه مبارزه برای مدیریت انرژی در طول مبارزه کارآمدتر است به شرط اینکه مهارت‌تان در استفاده از حرکات سر به اندازه کافی خوب باشد. این تاکتیک همچنین برای وسوسه کردن مبارزان به قول معروف «بزن – در رو» معمولی جهت اینکه سرجای‌شان بمانند و کمی بیشتر در مبارزه شرکت کنند تاکتیک خوبی است.

 

حرکات سر مقابل ضربات هوک

شما متوجه خواهید شد که کانلو هرگز ضربات هوک‌ چپ حریفانش را مسدود نمی‌کند. او یا خودش را از برد این ضربات خارج می‌کند (از زیر آنها جای خالی می‌دهد) یا سرش را می‌پیچاند و به سمت چپ منحرف می‌کند. مثل این است که او موقتاً چپ دست می‌شود. (من قبلاً هم درباره این تکنیک حرکت «فرار تیغی» بدن هم توضیح داده‌ام). این یک تاکتیک پیچشی عالی است، یکی از آنهایی که زمینه‌ساز ضدحملات غیرمنتظره فراوانی می‌شود، دقیقاً همان چیزی که در آموزش‌های بعدی آن را توضیح خواهیم داد.

 

۲- پیچش عمقی به چپ

همانطور که قبلاً اشاره شد، یکی از مانورهایگریز از ضربه محبوب کانلو این است که شانه‌اش را در جهت چپ خود، عقب بکشد. او عملاً با این کار تمام نیم‌تنه‌اش را به سمت چپ می‌برد و از این حرکت برای جلوگیری از خوردن مشت همینطور فراهم کردن زمینه مشت‌های ضدحمله‌ای استفاده می‌کند.

 

پیچش به چپ عمقی در مقابل ضربه

به جای اینکه فقط سرش را برای جلوگیری از اصابت ضربه کنار ببرد – کاری که در میان بوکسور‌ها یک تاکتیک عادی است – کانلو تمام نیم تنه‌اش را هم به سمت چپ می‌برد تا بتواند یک آپرکات راست از زیر ضربه حریفش به سمت سر او بزند. این تکنیک تا حدودی مستلزم داشتن توانایی پیچش بدن است و همانطور که گفتم، معمولاً تکنیکی غافلگیر کننده‌ است.

 

پیچش به چپ عمقی در برابر ضربات هوک چپ

همانطور که توضیح داده شد، کانلو در مواجهه با ضربات هوک چپ، طوری جای خالی می‌دهد که ضربه حریف فقط هوا را بشکافد. این روشی فوق‌العاده برای از بین بردن تعادل حریف و باز کردن دستان حریف است. همچنین با این تکنیک، حریف تا به خودش بیاید و بفهمد که در برد مشت‌های شما قرار گرفته است، ضربه سنگین از شما دریافت کرده است.

 

پیچش به چپ عمقی مقابل چپ‌دست‌ها

کانلو همچنین از این حرکت به شیوه‌ای کارآمد مقابل چپ دست‌ها بهره می‌برد. کانلو به جای اینکه مقابل ضربه حریف چپ دست خودبه سمت عقب جای خالی بدهد، کاری که اکثر بوکسورهای معمولی انجام می‌دهند، به سمت داخل جای خالی و یک پیچش به چپ عمقی را انجام می‌دهد. با این حرکت او می‌تواند یک ضدحمله را با یک ضربه آپرکات چپ با پیچش انجام دهد یا اینکه فقط ضربه حریف را دور بزند و با ضربه کراس چپ خود جواب ضربه او را بدهد.  این تاکتیک پیچش عمقی را همچنین می‌توان در مواجهه با ضربات کراس چپ هم استفاده کرد. در حالی که اکثر مبارزان سنتی در مقابل ضربات کراس چپ تنها به سمت عقب جای خالی و بعد با یک ضدکراس، ضربه حریف را پاسخ می‌دهند، کانلو نه تنها به سمت بیرون جای خالی نمی‌دهد بلکه بدنش را طوری را به سمت چپ می‌برد تا بتواند از زاویه مناسب چند آپرکات راست بزند.

 

۳- آپرکات‌های هوشمندانه

برخلاف دیگر مبارزانی که تنها از داخل مشت پرتاب می‌کنند، کانلو می‌تواند از بیرون و از زوایایی هوشمندانه هم ضربات آپرکات بزند. کانلو عاشق آپرکات است و در شیوه تنظیم موقعیتش برای زدن این ضربات هم بسیار هوشمندانه عمل می‌کند. در حالی که اکثر بوکسورها تنها از داخل ضربات اپرکات را می زنند، کانلو دوست دارد از بیرون هم آپرکات‌هایش را پرتاب کند.این کار بسیار غافلگیر کننده است چون آپرکات‌های که از بیرون پرتاب می‌شوند، معمولاً از سوی بوکسورهایی است که با دست‌های کشیده و بلند پرتاب می‌شوند. اینکه کانلو می‌تواند این ضربات را به آسانی هر ضربه دیگری بزند و ترسی از حریفش ندارد نشان دهنده مهارت او و فریبنده بودن شیوه مبارزه‌اش است.

 

آپرکات‌ چپ درست به وسط هدف

کانلو از فاصله‌ای متوسط و حتی تا حدودی از داخل، می‌تواند آپرکات‌های چپ خود را درست به مرکز هدف بزند. این آپرکات‌ها اما از آن آپرکات معمولی که انتظار دارید شروعش از آن پایین و از زیر بدن حریف باشد، نیست. دست‌های کوتاه‌تر کانلو کاملاً کشیده و صاف و آپرکاتی که او می‌زند بیشتر شبیه یک ضربه کوبشی وارونه است تا یک آپرکات قوس‌دار روبه‌بالای متداول. به همین دلیل برای حریفان سخت است که تشخیص دهند آیا کانلو می‌خواهد یک مشت مستقیم رو به پایین به سمت قفسه سینه آنها بزند یا به سمت بالا زیر چانه آنها.

 

آپرکات چپ از روی آرنج راست حریف

این یک حرکت بسیار هوشمندانه است که تشخیص آن بی‌نهایت سخت. کانلو یک آپرکات چپ منحنی‌شکل پرتاب می‌کند که مثل یک هوک چپ به بدن حریف به نظر می‌رسد اما در عوض این ضربه از روی آرنج راست حریف رد می‌شوند و به چانه او اصابت می‌کند. من واقعاً عاشق این حرکت هستم. در مبارزات‌تان چند بار این حرکت را امتحان کنید و خواهید دید که چرا این حرکت اینقدر خوب جواب می‌دهد. اگر برای مهارت در انجام این حرکت کمک نیاز دارید، من پیشنهاد می‌کنم که به بدن یا آرنج چپ حریف‌تان چند باری ضربه بزنید و بعد این از این آپرکات غیرمنتظره برای ضربه زدن به سر او استفاده کنید. این آپرکات از آپرکات‌های معمولی که به مرکز دستان حریف برخورد می‌کند متفاوت است.

 

آپرکات‌های راست برای حمله یا ضدحمله

آپرکات‌های راست کانلو هم خیلی متفاوت هستند. اکثر بوکسورها در حالتی که ثابت ایستاده‌اند این مشت‌ها را پرتاب می‌کنند یا اینکه اصلاً از آن استفاده نمی‌کنند چون نگران دریافت ضدحمله حریف با هوک چپ هستند. کانلو هم با این حرکت حریفش را به میزان زیادی فریب می‌دهد. یکی از آنها حرکت متداولی است که در آن او دست راست حریفش را می‌بندد و با یک آپرکات راست برمی‌گردد (مثل کاری که فلوید می‌ودر انجام می‌دهد). یک روش دیگر او هم هنگام استفاده از تاکتیک پیچش عمقی وجود دارد که پیش‌بینی‌اش بسیار سخت خواهد بود اگر هدفش سر یا بدن حریف باشد. اکثر مبارزان این ضربه را از موقعیتی عادی می‌زنند. ترفندی که کانلو در آپرکات‌های راستش استفاده می‌کند فقط شیوه زدن آنها نیست بلکه چگونگی فرار او از ضربات هوک چپ بعدی حریف هم هست. اگر حریف به آپرکات‌های کانلو نزدیک باشد، او سرش را به جلو می‌برد و بعد آن را به زیر و عقب می‌چرخاند (طوری که هوک از بالای سرش رد می‌شود) اگر هم از حریفش دور باشد، او فقط مانور پیچش عمقی به چپ را انجام می‌دهد.

 

۴- حرکت فریبنده برای باز کردن گارد حریف + حمله سنگین

من عاشق این تاکتیک کانلو هستیم و در واقع خودم هم تا حدودی از آن استفاده می‌کنم. این یک حرکت کششی تند و تیز به سمت چپ یا سمت راست است. این مانند یک جای خای خالی است اما یک مدل کوچک شده از آن. شما فقط یک ذره تکان می‌‌خورید تا حریف را وادار به واکنش یا حواس او را پرت کنید و سپس خیلی سریع یک ضربه هوک چپ یا راست را شلیک می‌کنید. این حرکت را می‌توان یک حمله خارج از ریتم هم حساب کرد. پس شما مجبور نیستید که آن را به سریعترین شکل ممکن بزنید بلکه فقط کافیست که یک زمانبندی درست داشته باشید و و ضربه‌تان را سریعتر از چیزی که انتظار می‌رود بزنید.

شیوه‌های متفاوت برای استفاده از تکنیک باز کردن گارد حریف

کج شدن به سمت چپ؛ تظاهر به زدن یک هوک چپ به بدن حریف و بعد پرتاب یک مشت مستقیم با دست راست

کج شدن به سمت راست؛ تظاهر به زدن یک مشت راست به سر یا بدن و به جای آن زدن یک هوک چپ به بردن یا بالا بردن آن به سمت سر

کج شدن به سمت راست؛ تظاهر به زدن مشت راست به بدن و به جای آن پرتاب یک مشت مستقیم یا استفاده از تکنیک پیچش عمقی به سمت چپ و پرتاب یک آپرکات راست به سر

ضربه به سر؛ ضربه راست سریع به بدن و بعد هوک چپ به سر

 

سبک بوکس کانلو

بسیاری از تاکتیک‌‌های بوکس کانلو روی ایجاد فاصله میان او و حریفش و استفاده از سرعت و مهارت‌هایش برای اجرای ضدحملات فریبنده با قدرتی مرگبار تمرکز دارند. وقتی که فرم بدن او که کوتاه و چهارشانه است و همچنین برد کوتاه ضرباتش قدرت بالایش را در نظر بگیرید، آن وقت استفاده از این تاکتیک‌ها بسیار منطقی به نظر می‌رسند. در حالی که اکثر بوکسورهای کوتاه قد از اعمال فشار و انرژی فراوانی برای کم کردن فاصله‌شان با حریف استفاده می‌‌کنند، کانلو دقیقا‌ برعکس عمل می‌کند. او دوست دارد به عقب متمایل شود و اجازه بدهد که حریفش به سمت او برود. بعد او به سمتی که خارج از برد ضربه حریف باشد، جای خالی می‌دهد و آنها را مجبور می‌کند که بیشتر به خودشان برای رسیدن به او فشار بیاورند و وقتی که حریف آنقدر نزدیک شد که در برد ضربات کانلو قرار گرفت او حمله‌اش را آغاز می‌کند.

شما می‌بینید که کانلو از جای خالی‌هایش برای جذب کردن حریف به سمت خودش استفاده می‌کند به جای آنکه با این جای خالی‌ها خودش را در برد ضربات او قرار دهد. او بسیاری از حرکاتش را با آرامش انجام می‌دهد. او هرگز انرژی‌اش را بی‌مورد هدر نمی‌دهد و هرگز سعی نمی‌کند حریف را از نفس بیندازد. او خیلی آرام قدم برمی‌دارد، یک بار یا دو بار جای خالی می‌دهد و بنگ! یک ضدحمله فوق سریع.

کانلو قطعاً استاد حرکات سر است. واقعاً تمیز، واقعاً دقیق، با زوایای غیرعادی فراوان که به او فرصت داشتن نگاهی متفاوت به وضعیت حریفش را می‌دهد، فرصتی که شما با حرکات معمولی نمی‌توانید به دست آورید. تمام چیزی که کانلو نیاز دارد این است که برای یک ثانیه حواس شما را پرت کند تا بتواند یک مشت بزند و وقتی که مشت‌اش را زد، حریف احتمالاً آنقدر گیج خواهید شد و خواهد ترسید که نخواهید توانست جواب مشت او را بدهید و این یعنی خوردن مشت‌های بعدی.

 

آموزش مبارزه به سبک کانِلو

آکادمی هنرهای رزمی زوزه

به این پست امتیاز دهید.
3,001 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۳ - در انتظار بررسی : 37
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

ADMiN
مجید
دوشنبه , ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
پاسخ

شما این یارو رو خیلی گندش کردین . من فیلماشو دیدم کم ضربه نمیخوره ! خیلی هم به رینگ میچسبه البته من به رشته های ضربه ای که خشونت زیادی دارن علاقه ای ندارم بیشتر تمایلم به سبک های تکنیکی و مهارتی مثل جودو و آیکیدو هست که هم جسم و هم روح رو پرورش میدن و باعث تواضع و فروتنی و پرورش صفات انسانی میشن هست . فراموش نکنیم هدف از هنرهای رزمی زدو خورد نیست در درجه اول هدف سلامتی و دفاع از خود و همچنین پرورش جسم و روح توام هست !

ADMiN
PacMan
جمعه , ۲۵ اسفند ۱۳۹۶
پاسخ

کانلو فوقالعاده هستش. بهترین کانتر پانچر حال حاظر

ADMiN
داریوش
چهارشنبه , ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
پاسخ

بسیار فنی و کاربردی