آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش دفاع شخصی - کاربردی بودن دانسته ها - آکادمی زوزه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
⭐️⭐️⭐️الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ 🖋 کاربر گرامی ؛ مطالب وبسایت زوزه مطابق با شئونات اسلامی است و مطالب روزانه مورد اصلاح و بررسی قرار می گیرند ؛ در صورت مشاهده ی هر گونه مورد غیر اخلاقی حتما گزارش دهید.⭐️⭐️⭐️
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷

آکادمی زوزه در کانال تلگرام  کانال تلگرام آکادمی هنرهای رزمی زوزه در سروش

آموزش دفاع شخصی

چگونه از کارآمد بودن هنررزمی خود در نزاع‌های خیابانی مطمئن شوید

ممکن است شما مشغول تمرین یکی از هنرهای رزمی باشد اما آیا تکنیک‌های شما واقعاً در یک نزاع خیابانی مقابل یک مهاجم جواب خواهند داد؟

این سؤالی است که ذهن بسیاری از هنرمندان رزمی را درگیر کرده است…

مهم نیست شما در حال یادگیری چه هنر رزمی‌ای هستید؛ بیشمار تکنیک هست که شما می‌توانید در آنها تبحر پیدا کنید و سپس با ترکیب‌ آنها به اهداف مختلف‌تان برسید. اگرچه دانستن این تکنیک‌ها می‌تواند به شما قدرت بدهد اما حتی زمانی که احساس ‌کنید در یک حرکت یا تکنیک خاص استاد شده‌اید، ممکن است این سؤال برای‌تان پیش آید که آیا این تکنیک‌ها را واقعاً‌ می‌توان به شیوه‌ای کارساز در یک موقعیت دفاع شخصی واقعی اجرا کرد یا نه.

خوشبختانه یک راه برای سازماندهی تمرینات‌تان وجود دارد که با آن می‌توانید تکنیک‌های‌تان را در زندگی واقعی کاربردی‌تر کنید. این راه یک پروسه ۵ مرحله‌ای است و شما در آن می‌توانید تقریباً از هر تکنیکی استفاده کنید تا از این ۵ مرحله رد شوید و از مراحل ابتدایی به درجه استادی در نبردهای خیابانی کارآمد برسید.

اول از همه اما تماشای ویدئوی زیر را به شما پیشنهاد می‌کنم که درباره این مسئله تهیه و در آن این پروسه ۵ مرحله‌ای، همراه با کلی نمونه از موارد موجود در زندگی واقعی برای هر یک از مراحل، توضیح داده شده است.

حالا بیاید چیزهایی که در این ویدئو دیدیم را مرور کنیم…
آموزش دفاع شخصی
مرحله یک: تمرین انفرادی

این کاری است که شما وقتی که شروع به یادگیری یک تکنیک جدید می‌کنید. هدف شما یادگیری موقعیت و حرکت مورد نیاز است؛ این حرکت بسته به چیزی که شما دارید می‌آموزید، می‌تواند یک کاتا یا تمرین بوکس با حریف فرضی یا تمرینات همراه با چوب انفرادی باشد.
نکته این مرحله این است که شما دارید این تمرین را با شخص خودتان انجام می‌دهید و آن را آنقدر تکرار می‌‌کنید تا زمانی که این حرکت کم‌کم برای‌تان عادی شود و احساس کنید که می‌توانید آن را به درستی انجام دهید. اینجا تأکید روی بهبود رفلکس‌های بدن‌‌تان و حک کردن این حرکت در ذهن عضلات‌تان است. پس این یک مرحله ضروری است اما به هیچ عنوان برای کاربردی کردن تکنیک‌تان مقابل یک فرد مهاجم در دنیای واقعی کامل نیست!

آموزش دفاع شخصی

مرحله ۲: تمرین با یک حریف تمرینی با میزان مقاومت پایین

در این مرحله شما یک حریف تمرینی دارید که خودش را برای تمرین کردن در اختیارتان می‌گذارد. در این مرحله هدف این است که حرکت را درست اجرا کنید اما باز هم مهمترین چیز جای‌گیری شماست نه قدرت‌تان.
شما در این مرحله دنبال آن هستید که مطمئن شوید می‌توانید حرکت مورد نظر را مطابق همان شیوه‌ای که به صورت انفرادی تمرین کرده‌اید، روی نقاط درست از بدن حریف‌تان هم پیاده ‌کنید. حریف تمرینی شما در این مرحله، چه مرد چه زن، مقاومت چندانی نشان نمی‌دهد و از این رو پیاده کردن تکنیک‌ها روی او سخت نیست.

آموزش دفاع شخصی کاربرد 3

مرحله ۳: تمرین با یک حریف تمرینی با میزان مقاومت بالاتر

در این مرحله، حریف تمرینی شما وقتی که به او ضربه می‌زنید دیگر به سادگی تسلیم نمی‌شود و به زمین نمی‌افتد و نیاز است که شما نیروی بیشتری اعمال کنید تا او مجاب به واکنش نشان دادن کنید. اگر در این مرحله شما حرکت مورد نظرتان را به درستی انجام ندهید، حریف‌تان به شما اجازه نمی‌دهد که پیروز شوید.

(نکته منفی این شیوه تمرین این است که شما به یک حریف تمرینی مجرب نیاز دارید، کسی که به شیوه‌ای مناسب مبارزه را برای شما سخت کند: شما در این مرحله دیگر نمی‌خواهید که حریف تمرینی‌تان مبارزه را شل بگیرد تا شما همیشه پیروز میدان نبرد باشید اما حریفی هم نمی‌خواهید که آنقدر مقاومت کند که غلبه بر او تقریباً غیرممکن شود.)

این مدل تمرین اگر به شیوه‌ای درست انجام شود، به شما اجازه می‌دهد تفاوت میان حرکتی که درست و حرکتی که ناقص اجرا می‌شود را درک کنید و به همین دلیل شما می‌توانید نسبت به برطرف کردن کم و کاستی‌های تکنیک‌تان اقدام کنید.

آموزش دفاع شخصی مرحله ی 4

مرحله ۴: جدال شبه واقعی با یک حریف تمرینی

در این مرحله شما مهمات‌‌تان برای مبارزه را به یک یا دو تکنیک محدود می‌کنید اما در عین حال واقعاً دارید برای اجرای تکنیک‌تان روی حریف تمرینی، تلاش می‌کنید و او هم واقعاً دارد تلاش می‌کند همان کار را روی شما انجام دهد. ممکن است شما در حالتی مشغول مبارزه باشید که شما و حریف‌تان تنها از ضربات سریع استفاده می‌کنید یا اینکه فقط تمرین رد کردن گارد را در جوجیتسوی برزیلی انجام می‌دهید یا ممکن است فقط روی یک بخش خاص از گلاویز شدن یا به زمین انداختن حریف تمرکز داشته باشید و یا ممکن است که درگیری با چوب را تمرین کنید اما این حرکت به محض اینکه یکی از طرفین خلع سلاح می‌شود خاتمه پیدا می‌کند.

نکته این است که اینجا شما دارید با حریفی تمرینی که واقعاً دارد مقاومت می‌کند تمرین می‌کنید در حالی که تلاش دارید از تکنیک‌هایی که آنها را تمرین کرده‌اید استفاده کنید. در این مرحله مقداری نیرو اعمال می‌شود پس اگر اشتباهی مرتکب شوید حریف تمرینی‌تان آن را احساس خواهد کرد و مترصد فرصتی است که از آن به نفع خودش استفاده کند. این مرحله مرز میان هنرهای رزمی واقعی و مهارت‌های رزمی خیالی است. اگر اینجا نتوانید حریف تمرینی که واقعاً دارد تلاش می‌کند از شما ضربه نخورد را مغلوب کنید، دارید خودتان را فریب می‌دهید.

 

مرحله ۵: جدال با حریف تمرینی با استفاده از تکنیک‌های متفاوت فراوان

در این مرحله شما تمام تکنیک‌هایی که آنها را در ۴ مرحله قبلی تمرین کرده‌اید را در یک موقعیت شبه مبارزه واقعی مورد استفاده قرار می‌دهید.
اگر تا پیش از این روی یک ضربه به خصوص کار می‌کردید، حالا باید آن را در تکنیک‌های ترکیبی مقابل یک حریف تمرینی که او هم می‌تواند از مشت، لگد، آرنج و زانو برای ضربه زدن به شما استفاده کند، به کار ببندید. تکنیک فردی اینجا به دامنه تمام حرکات ممکنی که شما می‌توانید انجام دهید اضافه می‌شود تا حریفی که دارد تمام تلاشش را انجام می‌دهد تا شما را زمین‌گیر یا تسلیم کند، شکست دهید. این همان جایی است که شما متوجه می‌شوید مهارت‌های‌تان چقدر کارساز و ضعف‌های حمله و دفاع‌تان کجاست. اگر هر تکنیکی را برای یادگیری از طریق این ۵ مرحله انتخاب کرده‌اید، شانس اینکه بتوانید آن را در یک درگیری واقعی مورد استفاده قرار دهید – با در نظر گرفتن تمام فاکتورهایی مانند غیرقابل پیش بینی بودن و بالا رفتن آدرنالین – بسیار بیشتر می‌شود.

 

آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش دفاع شخصی – کاربردی بودن دانسته ها

به این پست امتیاز دهید.
1,648 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 22
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.