آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش ناک اوت - ضربات بی هوش کننده به سر - آکادمی رزمی زوزه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
⭐️⭐️⭐️الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ 🖋 کاربر گرامی ؛ مطالب وبسایت زوزه مطابق با شئونات اسلامی است و مطالب روزانه مورد اصلاح و بررسی قرار می گیرند ؛ در صورت مشاهده ی هر گونه مورد غیر اخلاقی حتما گزارش دهید.⭐️⭐️⭐️
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

آکادمی زوزه در کانال تلگرام  کانال تلگرام آکادمی هنرهای رزمی زوزه در سروش

آموزش ناک اوت - دفاع شخصی

آموزش دفاع شخصی | چگونه یک نفر را بی هوش کنیم؟

ضربه فنی کردن حریف یک هنر است نه یک علم. در این هنر شما دقیقاً باید بدانید که چگونه ضربه، زاویه، هدف و زمان‌بندی‌تان را تنظیم کنید تا طرف مقابل‌ را ضربه فنی کنید. بعلاوه، برخی از افراد بسیار سرسخت‌تر از دیگران هستند.
شاید شما بتوانید شخصی را با یک ضربه نه چندان محکم خیلی سریع به زمین بیندازید اما گاهی اوقات هم ممکن است به پُست کسی بخورید که با وجود فرود آوردن سنگین‌ترین مشت‌تان به فک او، همانجا بایستد و یک لبخند ملیح تحویل‌تان دهد و اینجاست که باید بگویید اوه اوه و بهتر است که پا به فرار بگذارید!

 

 

اما همه چیز در شانس خلاصه نمی شود. هرچه شما بیشتر درباره آناتومی بدن انسان دانش داشته باشید، آنوقت احتمال اینکه بتوانید با یک ضربه فنی بزرگ، مبارزه را به نفع خودتان به پایان برسانید بیشتر می‌شود.

در این مقاله آموزشی ما قصد داریم که به سه تا از بهترین نقاط از بدن انسان برای زدن ضربه طوری که طرف مقابل‌تان ضربه فنی شود، اشاره کنیم.

ویدئوی زیر با کلی نمونه‌های واقعی از ضربات فنی در رینگ بوکس، MMA و موی‌تای، این موضوع را بهتر برای‌تان تشریح می‌کند. آن را ببینید.

لطفا توجه داشته باشید که اهداف مورد نظر ما در این آموزش، شامل اهداف پایین‌تر از گردن نمی‌شوند. اگرچه ضربات به بدن هم می‌توانند پایانبخش یک مبارزه باشند (یک ضربه خوب به کبد آنقدر دردناک است که شما آرزو خواهید کرد که بیهوش شود تا مجبور به تحمل درد آن نباشید) اما بسیار نادر بوده مواردی که کسی بر اثر وارد آمدن یک ضربه به بدنش بیهوش شود. بیاید یک نگاه گذرا داشته باشیم به هر یک از سه هدف برترمان در ناحیه سر و گردن که ضربه زدن به آنها حریف را از پا درمی‌آورد.

 

هدف شماره یک: فک

فک آسان‌ترین هدف برای ضربه فنی کردن حریف از نظر دسترسی است چون بزرگترین هدف در میان اهداف سه گانه ماست. برخی از متداول‌ترین ضربات به ناحیه فک که اگر با نیروی کافی زده شوند می‌تواند حریف را ضربه فنی کنند، عبارتند از:

–ضربه کراس (ضربه از کنار یا ضربه عرضی)

–هوک

–آپرکات

–ضربه زانو به بالا

–لگد جلو

–آرنج جلو یا چرخشی

پزشکان و آناتومیست‌ها هر یک نظراتی درباره اینکه ضربه به فک چگونه منجر به از کار افتادن مغز می‌شود، ارائه می‌کنند. اما چیزی که در نظریات هر دوی آنها ممکن است صدق کند می‌تواند این بخش باشد که فک مانند یک اهرم عمل کرده و نیروی وارد شده توسط ضربه را با شدت بیشتری به سر منتقل می‌کند و مغز را به صورت ناگهانی تکان می‌دهد. در اینجا با مکانیزم دقیق تأثیر این ضربات کاری نداریم اما چیزی که همه ما در موردش توافق نظر داریم این است که ضربه زدن به فک تاکنون منجر به ضربه فنی شدن بسیاری از مبارزان رشته‌های بوکس، کیک‌بوکسینگ و MMA‌ در رینگ مسابقه شده است. اگر هم به اندازه مبارزات خیابانی دیده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که الگوی زدن این ضربات با از آنچه داخل رینگ می‌بینید خیلی متفاوت نیست. فک، هدف بزرگی است و زدن یک ضربه سنگین به آن با مشت، آرنج، زانو یا لگد می‌تواند مبارزه در همان لحظه تمام کند.

ناک اوت با فک

هدف شماره ۲: شقیقه یا گیجگاه

ناحیه شقیقه یا همان گیجگاه درست به منطقه پشت چشم‌ها و بالای استخوان گونه اطلاق می‌شود. اگر شما با دست‌تان این ناحیه را لمس کنید متوجه گودی این ناحیه از صورت‌تان که در تصویر زیر هم با رنگ قرمز مشخص شده، خواهید شد.شقیقه نسبت به فک هدف کوچکتری است اما نتیجه‌ای که از ضربه زدن به آن خواهید گرفت کمتر از زدن ضربه به فک نیست.

متداول‌ترین ضربات به این ناحیه که منجر به از هوش رفتن حریف‌تان می‌شود عبارتند از:

–هوک (شامل یک یک ضربه آونگی بزرگ)

–ضربه اُوِرهند راست (دست کشیده بالا رفته‌ای که به سمت صورت حریف فرود می‌آید)

–ضربه چرخشی

–ضربه پاشنه

–مشت چکشی (روی زمین)

من توضیحات متفاوت فراوانی درباره دلیل آسیب‌پذیر بودن این ناحیه از صورت شنیده‌ام که شامل ضخامت نسبتاً‌ کم استخوان شقیقه و آثار بیومکانیکی شتاب‌گیری جنبی یا دورانی حرکت مغز درون جمجمه، به سمت نقاط مورد استفاده چینی‌ها در طب سوزنی می‌شوند. برای اهداف دفاع شخصی ما دانستن مکانیزم دقیق ضربه به این نقطه خیلی مهم نیست. چیزی که اهمیت دارد این است که بدانید اگر به این منطقه از سرتان ضربه وارد شود، احتمالاً از هوش خواهید رفت.

ناک اوت-گیجگاه

هدف شماره ۳: طرفین گردن

سومین نقطه‌ای که امروز درباره‌اش صحبت می‌کنیم، طرفین گردن است. دقیقتر بگوییم که این ناحیه تقریباً در نیمه پایین گردن رو یا زیر عضله جناغی (ماهیچه قطوری که از زیر گوش‌تان تا جلو گردن‌تان می‌رود) قرار دارد. کمتر دیده می‌شود که این هدف در بوکسورها مورد اصابت قرار بگیرد چون با داشتن دستکش‌های بزرگ بوکس، دسترسی پیدا کردن به این ناحیه بسیار سخت می‌شود اما در رشته‌های دیگری مانند MMA، کیک‌بوکسینگ و مبارزه با چوپ یا میله زمانی که شخصی سر یا گردن را هدف می‌گیرد،‌ زیاد پیش می‌آید ببینید که این ناحیه مورد اصابت ضربه واقع می‌شود.

به صورت معمول این هدف با ضربات زیر قابل دسترسی است:

–ضربه چرخشی

–ضربه اُورهند راست یا ضربه کراس

–ضربه ساعد (وقتی به شیوه‌ای مشابه به ضربه اورهند راست زده شود)

–ضربات زاویه‌دار به سمات پایین با سلاحی دارای لبه پهن

 

نقطه کنار گردن همچنین یکی از همان نقاطی است که بسیاری از افراد فعال در مبارزات دیم مارک و نقطه فشار به عنوان هدفی برای گیج کردن حریفان‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت حرکت «گیج کردن بازویی» ممکن است تنها حرکت قانونی باشد این شارلاتان‌ها انجام می‌دهند. ضربه زدن به سه نقطه متفاوت قسمت بالای مثانه به نظر نمی‌رسد که هرگز روی یک حریف مقاوم نتیجه داشته باشد اما اگر شما یک ضربه کاری به یکی از طرفین گردن حریف‌تان بزنید آن وقت او تلوتلو خواهد خورد و خواهد افتاد. یک بار دیگر باید گفت که بحث‌های زیادی درباره اینکه چرا این نقطه از بدن برای ضربه فنی کردن خوب است وجود دارد.

ناک اوت گردن

برخی پزشکان می‌گویند که این مکانیزم یا واکنش‌های عروقی است (مربوط به رگ‌های خونی) یا عصبی. هرچه هست این نقاط که ضربه به آنها منجر به از حال رفتن طرف مقابل می‌شود، با محل سینوس کاروتید در ارتباط است که وظیفه آن ثابت نگه داشتن فشار خوب است، بنابراین می‌توان گفت که ضربه زدن به این نقاط می‌تواند به نوعی بدن را در خصوص فشار خون شما گمراه کند طوری که به تصور بالا رفتن شدید فشار خون، به عنوان یک مکانیزم دفاعی، مغزتان را از کار می‌اندازد تا به آن آسیب وارد نشود. یک بار دیگر باید گفت دانستن مکانیزم دقیق تأثیر ضربه بر این نقاط خیلی مهم نیست و چیزی که اهمیت دارد بی‌نهایت تأثیرگذار بودن این ضربات است.

 

و در پایان یک نکته بسیار مهم…

ضربه فنی کردن در ورزش‌های مبارزه‌ای ستوده می‌شود و در رشته‌ای مانند UFC است که دیدن تصاویری از مبارزان به خاک افتاده در نتیجه وارد شدن ضربه به سر و صورت‌شان برجسته می‌شود. اما ضربه فنی کردن یک شخص در رینگ یک چیز است مبارزه درخارج رینگ چیز دیگر. در رینگ مبارزه حریف شما روی یک سطح نرم فرود می‌آید و افرادی هستند که ضربه فنی شدن او را اعلام و از ادامه مبارزه جلوگیری کنند اما در مبازرات خیابانی، وقتی اولین ضربه را ‌به طرف مقابل‌تان بزنید تا با آن او را نقش بر زمین کنید، باید بدانید که این اتفاق به آسانی ممکن است با یک اتفاق ناگوار دیگر مثل شکستن جمجمه او در اثر برخورد سرش با جدول یا کف زمین همراه شود و آثار این ضربه دوم – ضربه‌ای که از سمت جدول یا کف زمین به سر او وارد می‌شود – تبعات قانونی سنگینی برای شما خواهد داشت. برخی افراد بوده‌اند که به خاطر زدن یک مشت ساده به طرف‌شان که البته با ضربه‌ای دیگر از سمت زمین یا دیوار همراه شده، به بیش از ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

 

آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش ناک اوت – ضربات بی هوش کننده

به این پست امتیاز دهید.
6,283 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۴ - در انتظار بررسی : 32
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

ADMiN
saeed
چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۳۹۶
پاسخ

ممنون از مطالبی که در کانال تلگرام و سایت قرار میدید

لطفا توی کانال تلگرام یه آی دی قرار بدید تا بتونیم نطرات و پیاممون رو ارسال کنیم، چون پیام فرستادن در تلگرام نسبت به سایت راحت تر و در دسترس تر هست

اگه ممکنه در بخش آموزش های ورزش های رزمی ، آموزش هنرهای رزمی ترکیبی(MMA) از مبتدی تا پیشرفته رو هم قرار بدید.

ممنون
موفق و سربلند باشید

ADMiN
ADMiN
چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۳۹۶
پاسخ

سلام و احترام
به خاطر حجم زیاد پیام های کاربران نمی تونیم آی دی قرار بدیم.
چشم دوست عزیز مطالب در حال بروز رسانی هستش ان شاء الله قسمت mma هم اضافه میشه.

ADMiN
احمدایمانی
دوشنبه , ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
پاسخ

سلام وقت بخیر
ممنون بابت زحماتی که میکشین ، من یکی از اعضا کانال هستم درخواستی داشتم ، اگه براتون ممکنه داخل سایت یا کانال کتاب اموزش بوکس و کیک بوکس و از اینجور کتابهای اموزش رزمی قرار بدین که استفاده کنیم
خیلی خیلی ممنون ..خداحافظ

ADMiN
ADMiN
سه شنبه , ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
پاسخ

سلام چشم جزء برنامه های آیندمون هست ان شاء الله