آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش دفاع شخصی - قفل کردن دست در حالت ایستاده - وبسایت زوزه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
⭐️⭐️⭐️الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ 🖋 کاربر گرامی ؛ مطالب وبسایت زوزه مطابق با شئونات اسلامی است و مطالب روزانه مورد اصلاح و بررسی قرار می گیرند ؛ در صورت مشاهده ی هر گونه مورد غیر اخلاقی حتما گزارش دهید.⭐️⭐️⭐️
چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

آکادمی زوزه در کانال تلگرام  کانال تلگرام آکادمی هنرهای رزمی زوزه در سروش

آموزش دفاع شخصی
آموزش دفاع شخصی – قفل کردن دست در حالت ایستاده

قفل کردن دست در حالت ایستاده در هنرهای رزمی زیادی ، از جمله آیکیدو ، جوجیتسوی کلاسیک و بسیاری از سیستم های مدرن دفاع شخصی رایج است.که معمولا شبیه به این تمرین می شود : یارتان مشتی به سمت شما پرتاب می کند ، شما جلوی مشت را گرفته و کنار می روید و سپس به دستش را فشار میاورید تا زمانی که تسلیم شود.

برخی از قفل کردن های دست در حالت های ایستاده در زیر آورده شده است …زمانی که این کار را با دوستتان تمرین می کنید این کار بسیار آسان به نظر می آید ، اما قطعا شرایط تمرین با زمانی که کسی با چنگ و دندان با شما مبارزه می کند متفاوت است.مشکل این است که در واقعیت این نوع از قفل کردن دست در حالت ایستاده خیلی فانتزی است.

در قفل کردن دست در حالت های ایستاده هیچ محدودیت و تسلیم شدنی وجود ندارد. اگر آن ها به خوبی اجرا شوند باعث شکستن استخوان می شوند و بسیار سخت است که بدون آسیب رساندن به حریف تمرینیتان در این کار ماهر شوید.در اینجای یک کلیپ از “آموزش های دفاع شخصی ” قرار داده شده است که در آن از مشکلات قفل کردن دست در حالت ایستاده صحبت کرده شده.

 

مشکلات قفل کردن دست در حالت ایستاده:

۱- فقدان کنترل

اولگ تاکتاروف ، مربی سامبا و قهرمان ۶ دوره UFC ، قفل کردن مفصل را به شکستن یک چوب تشبیه کرده است.او گفته است : اگر به پیک نیک رفته باشید و بخواهید آتش روشن کنید ، هر دو سر چوب را می گیرید و زانوی خود را وسط آن قرار می دهید و فشار می دهید و بوم. اگر یک قفل کردن دست در حالت ایستاده کلاسیک بر روی زمین انجام دهید ، این کار الگوی مناسبی است…

در این استایل از قفل کردن دست شما با دستانتان یک سر چوب را می گیرید (مچ طرف مقابل) ، و پاهای شما سر دیگر چوب را کنترل می کند (سر و شانه های طرف مقابل) و سپس با رانهایتان به وسط چوب فشار وارد می کنید(آرنج طرف مقابل) . بدنتان بصورت یک پارچه کار می کند تا با فشار به سطح تکیه گاه آرنج طرف مقابل باعث تسلیم شدن یا شکستن دست ی او شود.

شکستن دست دفاع شخصی

 

ولی اگر ما فقط یک طرف چوب را بگیریم و سعی کنیم آن را با زانویمان بشکنیم این کار سخت تر می شود. و این دقیقا چیزی است که در قفل کردن دست در حالت ایستاده کلاسیک انجام می شود…در قفل کردن دست در حالت ایستاده اساسا شما دست و مچ را کنترل می کنید ، و با پشت دست ، دنده و یا شانه به آرنج فشار وارد می نمایید (که در کلیپ بالای مقاله پوشش داده شد) ، اما در این روش هیچ چیزی سر و شانه طرف مقابل را نگه نمی دارد.

آموزش دفاع شخصی

در این روش شما هر دو سر چوب را کنترل نمی کنید و این به این معنی است که –در بیشتر مواقع- رقیب شما راهی برای فرار و تسلیم نشدن خواهد یافت.اگر تا به حال تلاش کرده باشید که در جودو ، MMA یا برای تسلیم شدن حریف از قفل کردن دست در حالت ایستاده برای پایان دادن به مسابقه استفاده کرده باشید می دانید که انجام دادن این کار چقدر سخت است.

به جز زمانی که اختلاف هیکل و اختلاف مهارت زیادی داشته باشید احتمالا رقیبتان راهی برای فرار از قفل کردن دست در حالت ایستاده پیدا می کندچرا این گونه است؟ به خاطر فقدان کنترل بر شانه طرف مقابل برای اجرای این فن در دنیای واقعی باید بر سرعت تکیه کنید. باید این کار را بسیار سریع و ناگهانی انجام دهید که وزن طرف مقابل برای دستش یک تکیه گاه مناسب تامین کند تا اثر قفل مفصل روی آرنج ایجاد شود.

برای انجام این نوع از قفل کردن سریع دیگر از قفل کردن دست برای تسلیم کردن یا محدود کردن طرف مقابل استفاده نمی کنید. شما سعی می کنید دست طرف مقابل را بشکنید یا آرنجش را بپیچانید ، که باعث صدمه جدی به دست و معلولیت احتمالی می شود. چون زمانی که این هجوم ناگهانی منجر به نتیجه شود باعث صدمه میشود بسیار سخت است که بدون مصدوم کردن طرف مقابل تمرین کنیدکه باعث ایجاد مشکل بعدی می شود…

 

۲- تمرین کردن بسیار سخت و خطرناک است.

همانطور که پیشتر نوشته شد در قفل کردن دست در زمان تمرین نیرو وارد شده باعث شکستگی می شود و آدمک تمرینی یا شرایط محدود شده وجود ندارد. پس آنها چگونه تمرین می کنند؟

این فکر که با ۱۰۰۰ بار تمرین کردن یک تکنیک کاراته نمایشی می توانید آن را در دنیای واقعی به صورت جادویی انجام دهید اشتباه است و به تراژدی ختم می شود. بدون مبارزه تمرینی هیچ معجزه ای اتفاق نمی افتد ، و این طرز فکر که شما برای مبارزه با حریف تمرینی بسیار خطرناک هستید در دنیای واقعی به بدبختی ختم می شود.

 

برای تقویت یک تکنیک و انجام دادن آن زیر فشار شما به تجربه و مبارزه نیاز دارید.

شما باید این تکنیک ها را در مقابل کسانی انجام دهید که واقعا قصد رها شدن از دست شما و اجرای آن بر روی خودتان را دارند. اگر می خواهید اینگونه حرکات را با چشم بسته انجام دهید پیشنهاد می کنم در آغاز بر روی حرکت کلینچ (کمرگیری) که در ورزش هایی مثل جودو و کشتی وجود دارد تمرکز کنید.

وجود محدودیت ها خوب است ، مبارزه در حالت بدون محدودیت و هرج و مرج بسیار سخت است ، شما خواهید آموخت که چگونه روی پای خود بایستید ، حریفتان را از پا در آورید ، و او را زمین بزنید ، از خودتان دفاع کنید و پیروز شوید. همه موارد بالا را می توانید تا سطح خوبی بیاموزید بدون این که ریسک آسیب های دائمی برای مفاصل خیلی زیاد باشد.

پس زمانی که در مبارزه ایستاده ماهر شدید ، می توانید این تکنیک غیر قانونی را با حریف تمرینیتان در سرعت پائین تمرین کنید. اگر تا به حال در دعواهای واقعی بوده اید پس احتمالا مهارت شما در مبارزه ایستاده باعث خواهد شد تا بتوانید تا آن اندازه روی پای خود بایستید که بلاخره فن غیرقانونی و دردناک با آرنج را که همیشه آرزوی اجرا کردنش را داشته اید اجراکنید.

 

مثال هایی در دنیای واقعی برای قفل کردن دست در حالتهای ایستاده

خب ، من اصرار داشتم که قفل کردن دست در حالتهای ایستاده ای که باعث تسلیم شدن طرف مقابل شوند خیلی خیلی نادرند. و در دنیای واقعی وقتی این تکنیک اجرا شود کار با شکستگی و پیچ خوردن آرنج پایان می یابد. بیایید به مثال هایی از این قبیل که در شرایط مختلف اجرا شدند نگاهی بیندازیم…

 

فن واکی گاتامه در جودو توسط بن اسپیجکر

بن اسپیجکر جودوکار سختکوشی است که در سه دوره المپیک شرکت کرده است و در اوایل آغاز MMA با اریک پولسن و رنزو گریس مبارزه کرده است. در زعکس زیر رقیب (با لباس سفید) جلو می آید تا یقه چپ اسپیجکر را با دست راست بگیرد. اسپیجکر مچ و آرنج را در اختیار می گیرد و به سرعت می چرخد ، دنده هایش را با آرنج مخالف فشار می دهد ، آرنجش را تا حد ممکن باز می کند و حریف را به زمین فشار می دهد.در این روش شما هر دو سر چوب را کنترل نمی کنید و این به این معنی است که –در بیشتر مواقع- رقیب شما راهی برای فرار و تسلیم نشدن خواهد یافت.اگر تا به حال تلاش کرده باشید که در جودو ، MMA یا برای تسلیم شدن حریف از قفل کردن دست در حالت ایستاده برای پایان دادن به مسابقه استفاده کرده باشید می دانید که انجام دادن این کار چقدر سخت است.

به جز زمانی که اختلاف هیکل و اختلاف مهارت زیادی داشته باشید احتمالا رقیبتان راهی برای فرار از قفل کردن دست در حالت ایستاده پیدا می کندچرا این گونه است؟ به خاطر فقدان کنترل بر شانه طرف مقابل برای اجرای این فن در دنیای واقعی باید بر سرعت تکیه کنید. باید این کار را بسیار سریع و ناگهانی انجام دهید که وزن طرف مقابل برای دستش یک تکیه گاه مناسب تامین کند تا اثر قفل مفصل روی آرنج ایجاد شود.

برای انجام این نوع از قفل کردن سریع دیگر از قفل کردن دست برای تسلیم کردن یا محدود کردن طرف مقابل استفاده نمی کنید. شما سعی می کنید دست ی طرف مقابل را بشکنید یا آرنجش را بپیچانید ، که باعث صدمه جدی به دست و معلولیت احتمالی می شود. چون زمانی که این هجوم ناگهانی منجر به نتیجه شود باعث صدمه میشود بسیار سخت است که بدون مصدوم کردن طرف مقابل تمرین کنیدکه باعث ایجاد مشکل بعدی می شود…

 

فن واکی گاتامه در جودو توسط بن اسپیجکر

بن اسپیجکر جودوکار سختکوشی است که در سه دوره المپیک شرکت کرده است و در اوایل آغاز MMA با اریک پولسن و رنزو گریس مبارزه کرده است. در زعکس زیر رقیب (با لباس سفید) جلو می آید تا یقه چپ اسپیجکر را با دست راست بگیرد. اسپیجکر مچ و آرنج را در اختیار می گیرد و به سرعت می چرخد ، دنده هایش را با آرنج مخالف فشار می دهد ، آرنجش را تا حد ممکن باز می کند و حریف را به زمین فشار می دهد.

 

پیچاندن دست جودو

 

پیجاندن دست در حالت ایستاده توسط شینیا آئوکی در MMA

شینیا آئوکی مبارز مستعد رشته MMA است که تا به حال آرنج بسیاری از حریفانش را شکسته است. در این مسابقات شوتو۲۰۰۵ در کشور ژاپن ضربه هوک از پائین را به یک پیچاندن کامل آرنج تبدیل کرد که به وضوح باعث شکستن آرنج حریف نگون بختش شد.

 

پیجاندن دست در حالت ایستاده توسط شینیا آئوکی در MMA

شینیا آئوکی مبارز مستعد رشته MMA است که تا به حال آرنج بسیاری از حریفانش را شکسته است. در این مسابقات شوتو۲۰۰۵ در کشور ژاپن ضربه هوک از پائین را به یک پیچاندن کامل آرنج تبدیل کرد که به وضوح باعث شکستن آرنج حریف نگون بختش شد.

 

تبدیل میدیار یوچیماتا به واکی گاتامه

در کلیپ زیر جودوکار با لباس آبی سعی می کند با بلند کردن حریفش از زمین فن یوچیماتا را اجرا کند. زمانی که حریف هنوز روی هواست ، سعی میکند فن را تبدیل به قفل کردن دست در حالت گاتامه کند و در ابتدا صورت طرف مقابل با شدت ضربه به زمین برخورد می کند و به وضوح دستش هم صدمه می بیند. این یک تکنیک غیرقانونی در جودو است ، اما همین که یک جودوکار در شرایط بسیار سخت مسابقه که خیلی با شرایط تمرین در سالن تمرین متفاوت است ، این فن را اجرا می کند نشان دهنده این است که سال های سال تمرین کرده که می تواند این حرکت در شرایطی که در هواست بسیار راحت انجام دهد.

 

سایر قفل کردن مفصل هایی که در حالت ایستاده اجرا می شوند:

این مقاله راجع به قفل کردن دست در حالت ایستاده و مستقیم بود ، اما این نوع تنها گزینه موجود برای تسلیم کردن حریف در حالت ایستاده نیست. کیمورای ایستاده احتمالا موثرترین و تطبیق پذیرترین قفل کردن دست در حالت ایستاده است. بخشی از این به خاطر این است که شما کنترل هردو طرف مفصل را دارید : دست هایتان مچ و زیر بازوهایتان شانه طرف مقابل را کنترل می کند. که تا حدی باعث می شود بتوانید دست هایتان را جدا کنید. همچنین کیمورا به شما کنترل بسیار خوبی می دهد که باعث می شود بتوانید چندین فن را اجرا کنید.

این فن زمانی مشهور شد که کازوشی ساکورابا آن را در سال ۲۰۰۰ در جریان مسابقه اجرا کرد که باعث شکستن دست رنزو گریس شد.

 

آموزش انجام کیمورای ایستاده

همچنین چندین قفل کردن مچ وجود دارد که بر روی پای طرف مقابل انجام می شوند ، که در مبارزه وجود دارند ، اما اجرای آنها به برتری مشهود شما در مهارت و قدرت نسبت به حریف نیاز دارد.

 

آکادمی هنرهای رزمی
آموزش دفاع شخصی – قفل کردن دست در حالت ایستاده

به این پست امتیاز دهید.
1,673 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 36
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.