آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش دفاع شخصی ( رهایی از وضعیت کوه ) با متن و فیلم و توضیحات کامل - وبسایت زوزه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
⭐️⭐️⭐️الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ 🖋 کاربر گرامی ؛ مطالب وبسایت زوزه مطابق با شئونات اسلامی است و مطالب روزانه مورد اصلاح و بررسی قرار می گیرند ؛ در صورت مشاهده ی هر گونه مورد غیر اخلاقی حتما گزارش دهید.⭐️⭐️⭐️
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

آکادمی زوزه در کانال تلگرام  کانال تلگرام آکادمی هنرهای رزمی زوزه در سروش

آموزش دفاع شخصی

وضعیت کوه در خیابان و چگونگی رهایی از آن

اگر در دعوای خیابانی با کمر روی زمین قرار گرفته باشید و کسی روی قفسه سینه شما نشسته باشد –وضعیتی که کوه، مونت (Mount Position) یا سواره نامیده می شود – شما در یکی از بدترین موقعیت های ممکن قرار گرفته اید.فرد بالایی همه مزیت ها را دارا است –دسترسی ، جاذبه زمین ، هدف گیری و حرکت کردن- و می تواند با مشت هایی ویرانگر صورت شما را مشت باران کند.

کسی که در موقعیت کوه قرار دارد تقریبا سلطه مطلق دارد. بسیاری از دعواها در حیاط مدرسه زمانی پایان می یابد که یکی از آنها روی قفسه سینه دیگری بنشیند و ضربات مشتش را به حریف بی دفاعش وارد کند.اگر شما در خیابان در حالت کوه در زیر قرار بگیرید (در جایی که معلمی برای متوقف کردن دعوا وجود ندارد) مسئله بی نهایت بار پیچیده تر می شود. در این وضعیت جان شما در معرض خطر است چون شما نمی دانید آیا بعد از بیهوش شدن طرف مقابل حمله را متوقف می کند یا نه.

زمانی که یک دعوا جدی می شود انسان به طور غریزی سعی می کند خودش را بر روی فرد دیگر پرت کند و مشت های پیاپی به صورت او بزند. این دلیلی است که یاد گرفتن فرار و دفاع در مقابل حالت کوه در دفاع شخصی ضروری است.خبر خوب این است که زمانی که طرف مقابل در حالت کوه قرار گرفته و شروع به زدن می کند همه چیز نا امیدکننده نیست.

راه هایی برای فرار ، بقا و معکوس کردن شرایط وجود دارد. بقیه این مقاله دقیقا در مورد بقا در این شرایط است.ابتدا تجزیه می کنیم که چرا وضعیت کوه واقعا خطرناک است. همیشه باید قبل از انجام هر کاری خطرات را بشناسیم. سپس به بهترین دفاع ها و فرارها خواهیم پرداخت که به شما شانس مبارزه و بقا را در این شرایط اسف بار خواهد داد.

 

۱- دقیقا چرا وضعیت کوه خطرناک است؟

بیایید به این نکته بپردازیم که چه چیزی وضعیت کوه را در مبارزه واقعی خطرناک می کند.

جواب این سوال را شاید از کلیپ زیر بیابید…

بگذارید صریحا بگویم : فرد بالایی همه مزیت ها از جمله دسترسی ، جاذبه زمین ، هدف گیری و حرکت کردن را دارا است .بیشتر اوقات ، زمانی که در حال دعوا هستید می توانید فرار کنید.اما زمانی که در وضعیت کوه به زمین چسبیده اید این گزینه برای شما وجود ندارد. شما تا هر زمانی که طرف مقابل اراده کند ، کسی برسد یا بتوانید فرار کنید به زمین چسبیده اید.

همچنین دو فاکتور جاذبه و مکانیزم بدن به نفع او عمل می کنند. برای صدمه شدید به صورتتان او می تواند از چرخش هر دو شانه و همچنین وزن بدن برای زدن مشت های مهلک استفاده کند.از روی زمین مشت های شما بسیار بی جان اند (اگر باور نمی کنید بر روی زمین دراز بکشید و یک کیسه سنگین روی خودتان قرار دهید و سعی کنید با هردو دست به آن مشت بزنید).

همچنین او مزیت دیگری هم دارد که آن استفاده از شیوه های کثیف در دعواست. هرکاری که شما بتوانید از زیر انجام دهید او می تواند از بالا بهترش را انجام دهد.

به طور مثال اگر سعی کنید گلویش را بفشارید کافی است او چند سانتی متر به بالا بخیزد تا دست شما به آن نرسد. ولی اگر دعوا شدت بگیرد ، چه چیزی او را از فشار دادن گلو یا آسیب رساندن به چشم منع می کند ؟ هیچ چیز.

پس این فکر که شما هم بصورت متقابل گاز بگیرید ، نشگون بگیرید ، مو بکشید ، و… واقعا غیر واقعی اند. و در نهایت ، سطح دسترسی رقیب شما به شدت افزایش می یابد ، حتی اگر او دستان کوتاه تری داشته باشد می تواند به شما مشت بزند بدون این که از جانب شما تهدید شود. کلیپ “چرا وضعیت کوه خطرناک است” را که در بالا قرار دادم را با دوستم چاد که یکی از رقیبان تمرینی من است –و سابقا دربان بوده است- ضبط کرده ام.

او مردی عضلانی با بازوهای کوتاه است (در مقابل او من مانند یک اورانگوتان با دستانی بلند هستم).زمانی که من در بالا قرار بگیرم می توانم به راختی به چاد مشت بزنم بدون این که دست های او حتی به صورتم نزدیک شود.اما اگر موقعیت برعکس شود ، یعنی اگر او در بالا قرار گیرد ، او کسی خواهد بود که به راحتی مشت میزند. حتی اگر دستانم بلندتر هم بود باز هم نمی توانستم دست هایم را به صورتش برسانم.

در تصویر زیر ببینید که چگونه مزیت دست های بلندم در این شرایط کاملا بی اثر شد.پائین قرار گرفتن در وضعیت کوه در دعوای خیابانی شرایط بسیار سختی میسازد. اول از همه فرد بالایی می تواند از جاذبه زمین برای مهلک تر شدن ضرباتش استفاده کند. او همچنین می تواند از چرخش بدن برای افزایش قدرت ضربه ها استفاده کند که این چیزی نیست که فرد زیرین از آن استقبال کند. آخرین و مهم ترین مزیت این است که فرد بالایی دسترسی خیلی خوبی دارد حتی اگر دستانش کوتاه تر باشد. ترکیب این ویژگی ها باعث ایجاد تسبطی بسیار زیاد می شود که موجب اهمیت یادگیری رهایی از وضعیت کوه می شود. برای فهمیدن جزئیات بیشتر در مورد وضعیت کوه کلیپ جدیدم را در کانال یوتیوب مشاهده کنید.

مهارت صاف نشستن و صاف مشت زدن به سمت پائین مزیت بزرگی است.این نیرو و دسترسی فرد پائینی را خنثی می کند و به شدت نیرو و توان فرد بالایی را تقویت می کند.

پس چه کار کنیم؟یک جمله قدیمی جوجیتسو می گوید : “اول زنده بمان بعد برنده شو” ، نکته بعدی که در مورد آن صحبت خواهیم کرد راه صحیح پوشش دادن است. “فرد بالایی همه مزیت ها از جمله دسترسی ، جاذبه زمین ، هدف گیری و حرکت کردن را دارا است .”

 

۲-چگونه از رگبار مشت نجات پیدا کنیم؟

شما این را میلیون ها بار درکلیپ های دعواهای خیابانی دیده اید (و در برخی از کلیپ ها MMA ) . دو نفر در حال دعوا هستند و ناگهان یکی از آنها به هرشکلی که شده خودش را در وضعیت کوه قرار می دهد. و حتی اگر خسته باشد رگباری از مشت و آرنج حواله نفر مقابل می کند.

این یک واکنش غریزی است ، فردی که بالاست پتانسیل پایان دعوا را مشاهده می کند و این باعث می شود برای موج دوم انگیزه بگیرد. او سعی می کند سریع تر به خط پایان برسد.

مهم ترین بخش کار شما این است که تحت رگبار مشت های متوالی قرار نگیرید.نمی خواهم به شما دروغ بگویم ، اگر در وضعیت کوه در زیر قرار بگیرید مجروح خواهید شد.شما حداقل چندین مشت خواهید خورد. هیچ استراتژی جادویی وجود ندارد که ۱۰۰% از شما محافظت کند. که این یک جمله معروف از BJJ را به یاد ما می آورد : “اگر کار در این وضعیت پایان یافت پس تو خیلی وقته داغون شدی”

اما اگر آرام باشید ، نفس عمیق بکشید و درک کنید که از اکثر مشت ها می توان جان سالم به در برد و به جای تکان های غریزی از تکنیک استفاده کنید احتمالا از آسیب اکثر مشت ها در امان خواهید بود.

در کلیپ زیر من گارد مورد علاقه ام را نمایش داده ام که باعث می شود اکثر مشت ها به نقاط حساس صورت برخورد نکنند…

هر مشت به صورت دردناک است ، اما این درد در بعضی بخش های صورت بیشتر است.

این بستگی به محل فرود مشت دارد . همانطور که در مقاله “چگونه کسی را بزنیم” بحث کرده ام ، سه نقطه اصلی برای KO شدن ، چانه ، شقیقه و کنار گردن هستند.

زمانی که کسی بر روی قفسه سینه شما می نشینند ، معمولا از سمت پائین مشت می زنند، که به این معنی است که شما باید از هدف ۱ و ۲ مراقبت کنید (چانه و شقیقه). نگذارید بینی شما صدمه شدید ببیند یا مشت به چشمتان بخورد که باعث شکستگی استخوان های باریک شود.

متاسفانه اکثر واکنش های غریزی و معمول از شما محافظت نمی کند.

یکی از بهترین گزینه ها زمانی که در وضعیت کوه در پائین قرار دارید استفاده از چیزی است که دوست من الیوت بایف آن را “کلاه خود” نامیده است.

در حالت کلاه خود بیشتر مشت های خطرناک به سمت سر دفع می شوند.

با جزئیاتی که در کلیپ بالا گفته شد خود را در این وضعیت قرار می دهیم ، اما در زیر طریقه قرار گرفتن در این حالت بصورت خلاصه در سه گام گفته شده است…

۱-دوتا دستتان را به شقیقه ها بچسبانید.

۲-آرنج هایتان را در جلوی صورت قرار دهید.

۳-برای پوشش فضای بیشتر یکی از آرنج ها را کمی بالاتر از دیگری قرار دهید.

راه های زیادی برای پوشاندن صورت با مشت ها و جلوی بازوها وجود دارد ، که بتوانیم با این کارها از صدمه دیدن در مقابل حمله ی ناگهانی مشت ها رهایی یابیم. جزئیات بیشتر در کلیپ “چگونه در مقابل وضعیت کوه از خودمان دفاع کنیم” در کانال یوتیوب من.

حرکت کلاه خود بی نقص نیست ، اما هیچ راه بی نقص تری برای این کار وجود ندارد.

گزینه دیگر برای کاهش موقت خطر صدمه دیدن در برابر مشت این است که خود را به پهلوی مخالف بچرخانیم و او را به جلو هل دهیم و سرمان را به بدن او بچسبانیم.

این باعث می شود که او دستانش را به محل اولش بازگرداند که در زمان مشت زدن باعث کم شدن قدرتش می شود.

که مجددا این هم یک پاسخ بی نقص نیست ، اما شما در وضعیت وحشتناکی هستید که به جای راه حلی برای از بین بردن صدمه باید در فکر محدود کردنش باشید.

پس هردو راه حل مشکل را به طور کامل حل نمی کنند – قرار نیست تا ابد در این وضعیت باقی بمانید. مهم نیست که چقدر خوب از خودتان دفاع کنید ، بلاخره حریف شما مشت محکمی میزند که باقی روز را برای شما خراب می کند.

پس بیایید به فاز بعدی کار برویم. که بیرون آمدن از این وضعیت لعنتی است.

اگر در وضعیت کوه در زیر قرار دارید ، به احتمال زیاد صدمه می بینید ، ولی آرام باشید ، نفس عمیق بکشید ، و برای رها شدن بجای حرکات غریزی از تکنیک استفاده کنید.

 

۳-راه حل عملی برای خروج از وضعیت کوه در دعوای خیابانی چیست؟

راه های زیادی برای رهایی از وضعیت کوه وجود دارد ، ولی همه آنها برای خیابان مناسب نیستند.

برخی از این رهاننده ها نیاز دارند که دستانتان را پائین بیاورید و اجازه دهید رقیب به طور آزاد به صورت شما دسترسی داشته باشد. و بقیه تکنیک ها به سطح بالایی از ویژگی های خاص مثل نیرو ، انعطاف پذیری و حرکات انفجاری نیاز دارند.

هرکدام از این رهاننده ها از رها نشدن بهتر است.(آماده باشید تا لحظه مناسب برای شروع را بیابید) اما این زمان کی است؟

بر طبق تجربه شخصی من مفیدترین و پرشانس ترین راه رهایی از وضعیت کوه تکنیک ‘upa’ یا ‘bridge and roll’ است.این تکنیک به حرکتی دیوانه وار نیاز ندارد ، و شما را در حالت کم خطری نگه می دارد و در اکثر اوقات هم جواب می دهد.

و البته همیشه این تکنیک را در MMA می بینید ، پس این کار حتی در مقابل مبارزان آموزش دیده هم مفید است.

در این کلیپ این حرکت با تطبیق آن برای انجام در خیابان آموزش داده  می شود.

تکنیک ‘bridge and roll’ یک تکنیک قدیمی BJJ است ، اما برای انطباق آن با خیابان با مقداری آن را تغییر دهید.

در ابتدا موضوع پوشاندن صورت که در بخش “چگونه از رگبار مشت نجات پیدا کنیم” توضیح داده شده است.

جلوتر نشستن به رقیب اجازه میدهد که راحت تر به صورت شما مشت بزند و همچنین راه قوس کردن شما را می بندد.

تغییر این است که قوستان را با ضربه محکم به باسن و ران ترکیب کنید.

نباید سعی کنید که به کلیه هایش حمله کنید اما تلاش کنید تا لگنش را بشکنید ، با زانو به کمرش ضربه بزنید و یا هر کار دیوانه واری مانند آن انجام دهید.

تنها هدف قوس تک پا و ضربه محکم این است که او گاردش را به طرف جلو بیاورد که در این حالت می توانید بازوهایش را در اختیار بگیرید و برای مرحله بعدی آماده شوید. که آن این است : هیچ چیز

نه ، من برای رهایی از وضعیت کوه سعی نمی کنم به کلیه های شریکم ضربه بزنم ؛ من از یک ضربه و یک قوس ایتفاده می کنم تا او را مجبور کنم در عوض این که دستانش را بر روی گلویم فشار دهد آن را بر روی زمین بگذارد. برای توضیحات کامل به کانال یوتیوب من سر بزنید.

خب برای این که او دستانش را بر روی زمین بگذارد ، دستورات زیر را انجام دهید :

۱-یکی از بازوهای او را با قدرت زیادی بر روی سینه تان نگه دارید.

۲-در سمت همان دست ، با یکی از پاهایتان پای او را در اختیار بگیرید.

۳-باسنتان را تا جایی که می توانید به سمت بالا قوس کنید.

۴-به بغل بچرخید و به بالا بروید.

البته تمرین کم تین کار اشتباه بسیار بزرگی است. چیزی که باعث پیشرفت در این تمرین می شود (یا هر تمرین دیگری) این است که آن را بسیار تمرین کنیدو آن را به مراحل بالاتری ارتقا دهید.

به همین خاطر است که می خواهم به شما توصیه کنم که مقاله “چگونه هنرهای رزمی را در خیابان اجرا کنم” را در این سایت بخوانید یا ویدیوی زیر را درباره ۵ نقطه پیشرفت  ببینید.

پس تکنیک هایی را که در مورد آن ها صحبت کردیم را تمرین کنید ، سپس آن ها را در حال چرخش زیر فشار امتحان کنید. فقط زمانی می توانید این حرکات را به طور غریزی انجام دهید که بتوانید در دعواهای واقعی مقدار ترشح آدرنالین خود را کنترل کنید.

این فقط نمونه دیگری از آماده سازی برای بدترین وضعیت ها و امید داشتن است برای بهترین شرایط که با مقدار کمی هنر رزمی آمیخته شده است. اینطور نیست؟

بر طبق تجربه شخصی من مفیدترین و پرشانس ترین راه رهایی از وضعیت کوه تکنیک ‘upa’ یا ‘bridge and roll’ است.

چیزهای بیشتری از دفاع شخصی با استفان کستینگ

من در اینترنت به عنوان یک مبارز شناخته می شوم ، ولی در اصل من یک هنر رزمی کار هستم و بعد از آن یک مبارزم.

و هنرهای رزمی در نهایت به مبارزه ختم می شوند.

بله ، هنرهای رزمی می توانند فعالیت های مناسبی برای تناسب اندام باشند ، فرصتی برای اجتماعی شدن و تمرینی برای ارتقای شخصیت. اما در نهایت سوال این است که چگونه می توان از آموخته ها برای مبارزه با رقیبی بزرگ تر ، قوی تر و جوان تر استفاده کرد.

و این تمرین زندگی واقعی و به کار بردن آن با تمرکز بر آموزش های دفاع شخصی ممکن می شود.

 

آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش دفاع شخصی – وضعیت کوه

به این پست امتیاز دهید.
1,929 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۱ - در انتظار بررسی : 10
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

ADMiN
حمید
شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
پاسخ

با سلام
واقعا از زحمات شما سپاس گذارم بسیار عالی و آموزنده بود با آرزوی موفقیت روز افرون برای شما