آکادمی هنرهای رزمی زوزه

آموزش پارکور کامل ، صفر تا صد ورزش پارکور Parkour آشنایی | وبسایت زوزه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
⭐️⭐️⭐️الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ 🖋 کاربر گرامی ؛ مطالب وبسایت زوزه مطابق با شئونات اسلامی است و مطالب روزانه مورد اصلاح و بررسی قرار می گیرند ؛ در صورت مشاهده ی هر گونه مورد غیر اخلاقی حتما گزارش دهید.⭐️⭐️⭐️
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

آکادمی زوزه در کانال تلگرام  کانال تلگرام آکادمی هنرهای رزمی زوزه در سروش

صفر تا صد ورزش پارکور Parkour

دسته بندی : آموزش پارکور - Parkour تاریخ : چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

 

پارکور

 

پارکور چیست؟ What is Parkour

توضیح مختصر: پارکور یکی از متودهای افزایش آمادگی جسمانی برای غلبه بر موانع یک مسیر است. مهارت هایی که در ورزش پارکور وجود دارد نه تنها به محیط شهری اعمال می شود، بلکه می توان آنها را در هر کجا، در جنگل، بیابان، کوه و غیره استفاده کرد. تمرینات این ورزش کارآموز را هم از لحاظ جسمانی و هم از لحاظ ذهنی آماده می کند. حرکات و تکنیک های پارکور توانایی شخص را برای گریز بسیار بالا می برد و این توانایی می تواند در مواقع اضطراری بسیار مهم و بدرد بخور باشد؛ برخلاف بسیار از تصورها در پشت این ورزش فلسفه ای مفید و انسان دوستانه ای مثل خودآگاهی خودسازی و اعتماد به نفس وجود دارد ، انجام تعدادی حرکت شما را به یک تراسور (پارکور کار) تبدیل نمی کند ؛ زمانی که فلسفه های پارکور انگیزه ی شما باشند شما ناخودگاه به دنبال این ورزش می روید و به یک تراسور تبدیل می شوید.

 

تاریخچه ی پارکور:

پارکور به معنای خاص آن، توسط ریموند بل (Raymond Belle) که یک سرباز فرانسوی در جنگ ویتنام بود پایه‌گذاری شد. او و همراهانش به‌دنبال به وجود آوردن یک روش کارا و مناسب برای «تعقیب و فرار» بودند. این فعالیت‌ها، سرانجام توسط فرزندش دیوید بل (David Belle) به‌صورت مدوّن درآمد. داوید بیشتر عمر خود را صرف سامان‌دهی این ورزش کرد و نام «پارکور» را بر آن نهاد. او و دوستانش، از جمله سباستین فوکان (Sebastien Foucan) که مشهورترین آن‌هاست، با آموزش‌های ریموند بل این ورزش را کامل کردند.

آموزش پارکور

دیوید بل

تصورات غلط درباره ی پارکور:

با توجه به اینکه پارکور به صحنه بین المللی وارد شده و طرفداران بسیار زیادی را در کشورهای مختلف به خود جلب کرده است، چندین تصور غلط و اطلاعات غلطی وجود دارد که در حال گسترش یافتن است.

 

۱-پارکور و فری رانینگ “Freerunning” :

این دو یکی نیستند و اصطلاحات آنها قابل تعویض با یکدیگر نیستند بلکه هر کدام بحث ها و حرکاتی متمایز از یکدیگر دارند و در هدف و اهدافشان کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. تمرین کنندگان پارکور تراسور نامیده می شوند و تمرین کنندگان فری رانینگ “Freerunning” فری رانر “Freerunner” نامیده می شوند، شرایط فری رانر و تراسور قابل تعویض نیستند.

 

۲-نمایش های پارکوری

هر نمایشی نمایش های پارکوری نیست ؛ انجام یک سری حرکت نمایشی حتما نمی تواند پارکور باشد؛ شما می توانید از حرکات پارکور به منظور سرگرم کردن خود و دیگران استفاده کنید اما نتیجه نهایی نمی تواند به صورت اخلاقی پارکور نامیده شود، زیرا اصول رشته را دنبال نمی کند.

 

۳-پشتک ها

گاهی دیده می شود یک تراسور (پارکورکار) حرکات پشتک و نمایشی انجام می دهند و مردم بین تریکینگ و پارکور دچار اشتباه می شوند و تصور عمومی به این سمت می رود که در پارکور حتما حرکات اکشن وجود دارد؛ نباید تاثیر حرکات تریکینگ در بهبود حرکات پارکور را نادیده گرفت ولی حرکات نمایشی تریکینگ فقط به عنوان یک زیرمجموعه با پارکور جمع پذیر هستند.

 

۴-پارکور یک ورزش شهری است

پارکور در محیطهای درختی و جنگل ها به اندازه شهرها توسعه داده شد است پارکور به معنای امروزی تاثیر گرفته از تمرینات تراسورها در محیط های مختلف است و هنوز هم در حال تکامل است؛ بنابرین پارکور صرفا یک ورزش شهری نیست.

 

چهار پاسخ برای این سوال: “What is Parkour” پارکور چیست؟

الف-فلسفه و روشی برای حرکت در محیط پیرامون

ب- پارکور یک ورزش پرطرفدار است و تنها کسانی که توانایی جسمی خوبی میتواند این ورزش را انجام دهد. این ورزش برای کودکان، سالمندان و از نظر جسمی نیست. جراحات و خطرات یک ورزش یک واقعیت است ، بنابراین افرادی که درد و تلاش افراطی را دوست ندارند برای این ورزش مناسب نیستند. بالا رفتن دیوارها و پریدن از ساختمان به ساختمان چنانچه  اشتباه انجام می شود، میتواند عواقب خطرناکی داشته باشد. آسیب های دستی شایع ترین آسیب ها هستند ، اما آسیب های بعدی، آسیب های سر و استخوان های شکسته نیز بسیار شایع هستند.

ج-هنر جابه جایی و رفتن از یک نقطه به نقطه ی دیگر با سرعت و با خیال راحت. این یک روش فیزیکی است که توانایی فرد برای غلبه بر موانع فیزیکی و ذهنی را توسعه می دهد. این یک فلسفه بی نظیر است که قدرت  ، خودسازی و خودآگاهی فرد را بسیار بالا می برد.

د-پارکور ورزشیست فراتر از ژیمناستیک که جنبش ها و حرکات خاص خود را دارد.

آموزش پارکور

سازمان ها

سازمان های ملی پارکور عبارتند از: مدرسه جنبش آپکس (ایالات متحده)، فدراسیون دی پارکور (فرانسه)، جامپ فری ران (هلند)، پارکور انگلستان و تریکینگ سوئد ، انجمن پارکور استرالیا و انجمن پارکور نیوزیلند.

همچنین سازمان های بین المللی پارکور عبارتند از:

the Mouvement International du Parkour, Freerunning et l’Art du Déplacement, the Fédération Internationale des Arts Du Déplacement, and the World Freerunning and Parkour Federation.

 

رقابت ها:

یک کمپین در تاریخ ۱ مه ۲۰۰۷ توسط پارکور دات نت آغاز شد تا فلسفه پارکور را در برابر رقابت و رقابت های ورزشی حفظ کند. به گفته اروان لو “ایجاد رقابت مردم را به مبارزه با دیگران برای رضایت جمعیت و طرفداران سوق می دهد و این می تواند مزایای خاص خود را داشته باشد. پارکور منحصر به فرد است و نمی تواند یک ورزش رقابتی باشد، مگر اینکه اصل و فلسفه ی آن نادیده بگیرد. اگر پارکور به عنوان یک رشته ی خاص ورزشی  قلمداد شود ماهیت فلسفی خود را حفظ نخواهد کرد.

 

حرکت ها:

در حال حاضر هیچ لیست رسمی تحت عنوان حرکات در پارکور وجود ندارد اما تراسورها با توجه به سبک حرکت ، پارکور را تجزیه می کنند. پارکور قانون خاصی ندارد فقط برای حفظ اصل پارکور بایستی در زمان و مکان بهترین حرکت را انجام داد. برخی از حرکات معروف که در پارکور استفاده می شود شامل:

-حرکت بغل فلیپ ( side flip ) که برای پرش از موانع کوتاه استفاده می شود.

آموزش حرکت بغل فلیپ

حرکت چرخش روی دیوار (wall spin) برای چرخش روی موانع عمودی و مایل استفاده می شود.

حرکت پشتک با دیوار ( wallflip ) برای پشتک وارو روی دیوار نیز استفاده می شود.

حرکت پشتک وار (Back flip) می تواند برای پرش از موانع با ارتفاعات مختلف نیز استفاده کرد این حرکت یک حرکت پایه است و تسلط بر این حرکت پایه ی بسیاری از حرکات است.

 

و…

 

 

وسایل پارکور:

تمرینات و حرکات پارکور معمولا بدون هیچ گونه تجیهزات خاصی انجام می شود، آنچه که بیشتر رایج شده این است که تراسورها معمولا لباسهایی روشن می پوشند  لباس ها بایستی به گونه ای باشد که هیچ محدودتی برای اجرای حرکات نداشته باشد. تراسورها بدون دستکش هستند؛ دست های عریان بهتر میتواند موانع را بگیرند و لمس کند این موضوع برای جلوگیری از سُر خوردن و آسیب های احتمالی بسیار مهم است.

کفش هایی که برای ورزش پارکور استفاده می شود معمولا روشن ، کف آج دار ، نرم و انعطاف پذیر هستند. تمرین کنندگان اغلب از کفش های مینیمالیستی استفاده می کنند، گاهی بعضی از تراسورهای برای پیشرفت در تعادل و حساسیت با پاهای لخت نیز تمرین می کنند. دیوید بیل می گوید: “کفش های باری بهترین کفش هستند”. تولید کنندگان کفش های گوناگون کفش های ویژه ای برای پارکور  تولید کرده اند.همچنین در حال حاظر شرکت های زیادی در سرتاسر جهان لباس های هدفمندی برای پارکور را ارائه داده اند.

 

خطرات و محدودیت های پارکور:

خطرات پارکور انکار ناپذیرند پیچ خوردگی و شکستگی ها رایجترین آسیب های ورزش پارکور هستند در سال ۲۰۱۲ ممنوعیت پارکور در موزه هنرهای مدرن و معاصر استراسبورگ به صورت رسمی اعلام شد. پارکور به صورت گسترده به مکانهای عمومی اختصاص ندارد. گرچه تلاشهایی برای ایجاد مکانی برای تمرین پارکور انجام شده است، اما بسیاری از تراسورها این ایده را دوست ندارند، زیرا این امر با  انعطاف پذیری، خلاقیت و آزادی مخالف است، تراسورها پارکور را در مناطق روستایی و شهری مثل ورزشگاه ها، پارک ها، زمین های بازی، دفاتر و ساختمان های رها شده تمرین می کنند.

نگرانی نیروهای انتظامی و مسئولان آتش نشانی برای نجات انسان های در معرض خطر هنگام پریدن از ساختمان های بلند افزایش یافته است. در حال حاظر نظر بر این است که تمرینکنندگان بایستی تمرین کردن در ارتفاعات ، مکان های در معرض آسیب و در پشت بامهای بلند را ترک کنند،بعضی از تمرینکنندگان پارکور موافقند که چنین رفتار ناهنجاری باید ترک شود بعضی دیگر از تراسورها این کار را به عنوان یک سبک می شناسند و به آن پایبند هستند.

 

فیلم هایی با موضوع پارکور:

 

۱- فیلم District 13 Ultimatum 2009

موضوع فیلم مربوط به دو شخصیت است که به دنبال برقراری صلح و آرامش برای یک شهر تلاش می کنند.

۲-فیلم Brick Mansions 2014

موضوع فیلم مربوط به یک پلیس است که به کمک یک خلافکار سابقه دار برای نجات یک شهر از نابودی و نقشه های شوم تلاش می کند.

۳-فیلم Tracers 2015

داستان فیلم مربوط به یک دوچرخه سوار نیویورکی است که بعد از تحت تعقیب قرار گرفتن عده ای ، به ورزش پارکور پناه می آورد.

۴-فیلم Freerunner 2011

فیلم مربوط به بمب ساعتی است که بر گردش شخصی نصب است و او قصد دارد خودش و دخترش را نجات دهد.

۵-فیلم yamakasi 2001

داستان مربوط به ۷ جوان جسور و عاشق کارهای آکروباتیک هستند.

آموزش پارکور

آموزش پارکور

آموزش پارکور

آموزش پارکور

آموزش پارکور

آموزش پارکور

 

آموزش پارکور

آموزش پارکور

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.
5,324 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 32
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.